Evropa bude mít alkoholovou strategii

24.10.2006
Nová alkoholová strategie bude zklamáním pro zdravotnické organizace a ulehčením pro lihovarnický a pivovarnický průmysl. Alkoholu se nedotkne ani omezení reklamy, ani povinnost varovných nápisů na obalech alkoholických nápojů.

Komise se rozhodla, že příjme návrh evropské alkoholové, tedy „anti-alkoholové strategie EU“. Jejím hlavním cílem je eliminovat negativní sociální a zdravotnický dopad konzumace alkoholu. V nejnovějším oznámení EK uvádí mezi cíli, které bude strategie podporovat výměnou zkušeností na celoevropské úrovni, zavedení společné minimální věkové hranice pro legální konzumaci alkoholu na 18 let. Strategie chce také naléhat na výrobce lihu a piva, aby přistoupili sami k regulaci a k používání zodpovědných marketingových přístupů. Na druhé straně opatření, kterými měla být výrazně viditelná varování na produktech obsahujících alkohol (jako je to například na tabákových výrobcích) a reklamní omezení na alkoholické nápoje, z tohoto návrhu vypadla.


Evropské pivovary si vyžádaly nezávislou zprávu u Weinberg Group ohledně dopadů konzumace alkoholu v Evropě. Tato zpráva z 12. července 2006 tvrdí, že Evropská unie nepotřebuje celoevropskou antialkoholovou strategii. S tím nesouhlasí zdravotnická sdružení. Ty argumentují, že se lihovarníci a pivovarníci ve svých marketingových postupech soustřeďují na mladou generaci, kdy se u ní vlivem reklamy podporuje častější pití. Finské předsednictví v jedné ze svých priorit žádá vyvážený přístup vlád a průmyslu k otázce alkoholu. Vládám záleží na výběru daní ze špatného monopolu a průmyslu na příjmu z prodeje. Existují zde však také zdravotní rizika vyplývající z nadměrné konzumace alkoholu, nad kterými nesmějí být zavírány oči.


Podle Evropské komise „ekonomický účet za pití“ v EU je porovnatelný s náklady HDP Evropské unie, které způsobuje kouření. Jedná se přibližně o 1,3 procenta HDP v unii (v roce 2003). Tento údaj odráží náklady spojené s léčbou onemocnění a úrazů vyvolaných, nebo způsobených vlivem alkoholu, sníženou produktivitu práce kvůli čerpání nemocenské, nezaměstnanost a ztrátu odpracovaných let kvůli předčasnému úmrtí.


„Mladá generace nese velkou část tohoto břemene. Deset procent předčasných úmrtí u dívek a až 25 procent úmrtí u chlapců je způsobených alkoholem,“ uvádí ve své zprávě Evropská komise.

Autor: mab-iHNed,Euractiv

Sdílet tento příspěvek