24.10.2006
EU chce očividně zmenšit vliv německé vlády na případné převzetí energetického koncernu E. ON. Dosud má německá vláda právo „prověřit, zda by kupec nemohl ovlivnit energeticko-politické zájmy spolkové republiky“.
Bruselu se nelíbí „zlaté akcie“
Právě při převzetí Ruhrgasu v roce 2003 přitom tato zvláštní úprava vznikla. Komise proto již německé vládě zaslala dopis, v něm žádá o specifikování podmínek, za nichž se prodej Ruhrgasu uskutečnil. Úřad má totiž podezření, že dohoda zahrnuje určitá zvláštní práva, neslučitelná s fungováním jednotného trhu. „Komise rozhodne, zda dohoda porušuje pravidla EU poté, co dostane z Německa odpověď,“ dodal mluvčí.
Podle německé vlády ale stát žádnou „zlatou akcii“ ve společnosti nevlastní. To zástupci kabinetu zdůraznili již letos na jaře, kdy se o tomto právu začalo diskutovat v rámci snahy E. ON o převzetí španělského konkurenta Endesa.
Vláda tak dle svých vlastních slov nemůže prodej E. ON vetovat a nevlastí žádná rozsáhlá kontrolní práva, jak tomu v souvislosti s takovými akciemi bývá.
Evropské komisi jsou ale právě tyto „zlaté akcie“, kterou má Německo například v případě automobilky Volkswagen, trnem v oku. Dle jejího názoru totiž brání volnému pohybu kapitálu. Pokud se německé vládě nepodaří kritice odolat, pak by na ni komise mohla uvalit i řízení kvůli porušení dohody. Vrcholem by mohla být žaloba i Evropského soudního dvora. Nedávno například soud zrušil takzvané zlaté akcie, které měla nizozemská vláda v telekomunikační společnosti KPN a poštovním koncernu TNT. Stejně tak by podle McCreevyho měla justice rozhodnout i v případě Volkswagenu. Zde dosud platí, že žádný z podílníků nesmí mít více než pětinu všech hlasovacích práv, což znemožňuje přehlasovat podíl spolkové země Dolní Sasko, která drží 21 procent akcií. Vláda a spolková země navíc mají každá dvě místa v dozorčí radě. To německému státu umožňuje zablokovat případné převzetí koncernu.
Autor: (bb)