20.10.2006
Stále větší počet zahraničních studentů dává před studiem na některé z amerických univerzit přednost univerzitám západní Evropy či Japonska..
Odborníci na vysoké školství zjišťovali současné trendy v počtech zahraničních studentů zapsaných na amerických univerzitách v porovnání s jinými zeměmi světa. Výsledky studie americké akademiky nepotěšily.
Studie Americké rady pro vzdělávání (ACE) „Studenti v pohybu: budoucnost mezinárodních studentů ve Spojených státech“ ukázala, že mezi „šesti největšími hostitelskými zeměmi (s nejvyšším počtem zahraničních studentů) měly Spojené státy v letech 1999 – 2005 nejslabší růst počtu zapsaných zahraničních studentů, pouze 17 procent. O mnoho vyšší hodnoty odborníci zaznamenali ve Francii (81 procentní nárůst), Německu (46 procent), a v Británii (29 procent). Z mimoevropských zemí zaznamenali rapidní nárůst ještě v Austrálii (42 procent) a v Japonsku (108 procent).
Autoři výzkumu také zjistili, že nejvíce zahraničních studentů produkuje Čína. Číňané tvoří 14 procent ze všech studentů studujících v zahraniční. Čína je také důležitou cílovou zemí, počet zahraničních studentů na jejích univerzitách narostl mezi roky 1999-2005 o 213 procent.
Zpráva ACE také upozornila na významné faktory, které posílily růst počtu zhraničních studentů. „Konkurenční země implementovaly různé strategie na přilákání zahraničních studentů, například využití národních marketingových strategií, spojení imigrační politiky s cílem přilákat studenty, nabízí také více programů v angličtině a vytváří regionální vzdělávací centra,“ uvádí odborníci.
Autor: jos-iHNed, Euractiv.sk