Z unie poputuje do zdravotnictví 20 miliard

18.10.2006
Ministerstvo zdravotnictví za ministra Ratha přitom až donedávna počítalo s částkou, která je zhruba o šest miliard nižší.

V příštích sedmi letech by mělo z fondů Evropské unie do českého zdravotnictví přitéct 20 miliard korun. Ministerstvo zdravotnictví za ministra Ratha přitom až donedávna počítalo s částkou, která je zhruba o šest miliard nižší.
„Na léta 2007 až 2013 jsme měli zajištěny zhruba dvě miliardy ročně. Panu Julínkovi se tedy asi podařilo získat ještě nějaké peníze odjinud,“ říká exministr zdravotnictví David Rath.
A má pravdu. Vyšší částku z evropských fondů vylobboval ministr Julínek u Ministerstva pro místní rozvoj. To peníze na investice do zdravotnictví přesměrovalo například z podpory cestovního ruchu.

K tomu, aby evropské peníze do českého zdravotnictví opravdu doputovaly, stačí splnit dvě základní podmínky: resort zdravotnictví musí mít dostatek peněz na spolufinancování a musí unii předložit dostatečně kvalitní projekty.
„Před příchodem na ministerstvo jsme se připravovali. Víme, jaké projekty by se mohly uskutečnit,“ tvrdí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Jeho priority jsou jasné. Šest miliard chce ministr použít na obnovu přístrojového vybavení státních nemocnic, kde se koncentruje nákladná a vysoce specializovaná zdravotní péče. Peníze by tedy mohly jít například na investice do onkologických center.

Další čtyři miliardy poputují na elektronizaci zdravotnictví, například na zavedení elektronického receptu nebo na to, aby si lékaři a nemocnice mohli předávat dokumentaci v elektronické podobě. Za zbylých deset miliard hodlají ministerstvo a vláda přispívat na čističky v nemocnicích, podporovat zdravý životní styl, měřit kvalitu zdravotní péče, ale také přispívat na vzdělávání zdravotníků.
Pokud by se například povedlo ministerstvu z evropských peněz získat šest miliard na výměnu přístrojů, mohlo by to vést k výrazné modernizaci českého zdravotnictví.

Pro představu: za šest miliard by si mohly nemocnice pořídit například šedesát špičkově vybavených kardiochirurgických oddělení, 150 nových operačních sálů nebo 600 digitálních rentgenů.
Peníze na spolufinancování z evropských fondů by mělo platit ministerstvo ze svého rozpočtu. Bývalý ředitel Homolky Oldřich Šubrt to ale považuje za chybu. „Nemocnice, které v minulosti na přístroje dostávaly sto procent peněz, se později dostaly do finančních problémů. Nepřizpůsobily se vysokým nákladům, které s provozováním přístrojů vznikly,“ říká Šubrt.

Autor: Petr Vašek

Sdílet tento příspěvek