Reformujte důchody, vyzývá Brusel

13.10.2006
Do kategorie rizikových zemí se Česko dostalo kvůli stárnutí populace a neochotě politiků uskutečnit penzijní reformu.

Reformujte důchody, vyzývá Brusel


Na důchody už totiž Česká republika vydává téměř devětadvacet korun z každé stokoruny.
Podobně jako ČR jsou na tom už jenom Řecko, Kypr, Maďarsko, Portugalsko a Slovinsko.
Třeba Slovensko si naopak vede lépe. Díky důchodové reformě, kterou provedla bývalá pravicová Dzurindova koalice, zařadil Brusel Slovensko jen mezi státy se středně rizikovým vývojem veřejných financí.
Evropská komise Česko varuje, že se poměr lidí v produktivním a neproduktivním věku začne výrazně zhoršovat. Zatímco nyní je v celé EU poměr mezi lidmi v produktivním věku a občany nad 65 let zhruba čtyři ku jedné, v roce 2050 to bude dvě ku jedné.


„S politováním musím říci, že Evropská komise zcela potvrdila katastrofální stav našich veřejných financí. Hodlám proto vyvolat jednání všech politických stran o nutných reformách, zejména důchodové,“ řekl ministr financí Vlastimil Tlustý. Jeho předchůdce v úřadu Bohuslav Sobotka (ČSSD) nutnost reformy uznává: „Těžko ji ale bude možné provést, pokud země nebude mít stabilní většinovou vládu. Každopádně bude nutná shoda dvou nejsilnějších stran, ČSSD a ODS,“ řekl.
Dohoda o reformě penzí ale nebude jednoduchá. Jedna ležela na stole už před volbami, odmítli ji však podepsat komunisté. I tato podoba reformy by však problémy spojené se stárnutím populace oddálila jen o deset až patnáct let.


Hodnocení, které přišlo z Bruselu, je o to horší, že Evropská komise ještě ani neměla opravené údaje o deficitu veřejných financí. Počítala tedy s tím, že loňský schodek veřejných financí činil 2,6 procenta HDP, nikoli 3,62 procenta.
Komise nekalkulovala ani s tím, že ČR kvůli narůstání rozpočtových schodků odsune přijetí eura.
Podle bruselských expertů porostou výdaje České republiky spojené se stárnutím populace během příštích čtyřiačtyřiceti let o 7,2 procentního bodu. To je významně víc, než činí průměr všech zemí Evropské unie. Jen výdaje na důchody vzrostou za tuto dobu o 5,6 procentního bodu.


„Česko se dříve nebo později bude muset postavit problému stárnutí tváří v tvář. Čím později to ale udělá, tím dražší bude řešení,“ konstatoval Petr Dufek z ČSOB. Upozornil také, že Česko nebude mít dostatečný počet pracovních sil k zajištění růstu ekonomiky.
Že stárnutí české populace ohrozí ekonomický výkon země, tvrdí i zpráva Evropské komise. Ta odhaduje, že růst hrubého domácího produktu by se měl po roce 2010 zpomalit až na 2,6 procenta.
Mezi lety 2031 – 2050 by se pak měl růst HDP snížit dokonce až na 0,8 procenta.

Autor: Jana Havligerová

Sdílet tento příspěvek