05.10.2006
Senátoři odmítají, aby Evropská komise omezovala svrchovanost státu při určování vlastní hospodářské a sociální politiky.
Evropská komise by podle Senátu měla zvolit střízlivý postup při zajišťování sociálních standardů v EU. Její úsilí nemůže omezovat svrchovanost členských států při určování vlastní hospodářské a sociální politiky. Například snahy o sjednocování přímých daní by údajně mohly vést k ohrožení růstu a snížení konkurenceschopnosti v unii.
Senát se na tom usnesl při projednávání návrhů a dokumentů Evropské komise, které mu zabraly celé dopoledne. Stanovisko Senátu ale pro vládu, která má na podobu evropských norem přímý vliv, není závazné.
Horní komora kritizovala také novelu evropské směrnice, která stanovuje pravidla pro rozvody manželů z různých zemí EU. Senátoři mají obavu, zda by to nebyl další krok k přenosu pravomocí členských států v oblasti rodinného práva na evropskou úroveň. „Máme obavy z přílišné liberalizace,“ řekl předseda evropského výboru Luděk Sefzig (ODS).
Jeho stranický kolega a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se ztotožnil s výhradami Senátu k přijetí směrnice, která se týká ochrany duševního vlastnictví. Směrnice na rozdíl od českého práva počítá s trestní odpovědností právnických osob, tedy například firem. Podle ministra je proto nutné o směrnici v EU dále jednat.
Senátoři se vyslovili pro větší vliv národních parlamentů na tvorbu evropských norem. Debatovali o tom v rámci výroční zprávy Evropské komise o jejích loňských vztazích s národními parlamenty. „Nezdálo se mi to jako zrovna sexy dokument, který by nějakým způsobem význačně posílil vazby mezi komisí a parlamenty,“ uvedl mimo jiné ministr zahraničí Alexandr Vondra. Stanovisko Senátu ocenil. Vláda podle ministra podporuje „myšlenku většího přínosu parlamentů vnitrounijní diskusi“.
Autor: jos-iHNed, čtk