Unii dochází trpělivost, chystá sankce na Írán

05.10.2006
Navzdory čtyřměsíčním intenzivním jednáním s EU se Teherán nezavázal k ničemu, co by přerušilo jeho jaderné aktivity. Tento dialog podle Evropské unie nemůže trvat věčně.

Evropská unie varovala Írán, že se přiblížil okamžik uvalení sankcí kvůli jeho odmítání zastavit obohacování uranu. Teherán ale jen znovu zopakoval, že se svého jaderného programu nevzdá. Informovala o tom agentura Reuters.


Navzdory čtyřměsíčním intenzivním jednáním s EU se Teherán nezavázal k ničemu, co by přerušilo jeho jaderné aktivity, jak požadovala učinit do konce srpna rezoluce Rady bezpečnosti OSN, uvedl šéf diplomacie EU Javier Solana.


Západní země se obávají, že Írán se v rámci svého nukleárního programu snaží vyrobit atomovou zbraň, zatímco Teherán tvrdí, že mu jde pouze o produkci energie. Solanův dialog s íránským jaderným vyjednávačem Alím Larídžáním byl považován za poslední pokus předejít otevřené konfrontaci Íránu a RB OSN.


Podle Solany rozhovory dospěly v některých záležitostech ke společným stanoviskům, ale „nedohodli jsme se na klíčovém bodu, kterým je zastavení íránských jaderných aktivit“.


„Tento dialog, který vedu, nemůže trvat věčně, a nyní je na Íráncích, aby se rozhodli, zda jsou jednání uzavřena. Pokud ano, budeme muset volit druhou možnost (tedy uvalení sankcí),“ prohlásil Solana.


Podle Solany by se měli v pátek či v sobotu sejít v Londýně ministři zahraničí šesti světových velmocí, aby posoudili výsledky jeho rozhovorů s Larídžáním, a rozhodnout se, zda začnou prosazovat uplatňování postupných sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN.


Solana rovněž ve svém včerejším projevu před zahraničním výborem Evropského parlamentu sdělil, že neplánuje další schůzku s Larídžáním před svým setkáním s ministry USA, Ruska, Číny, Británie, Francie a Německa.


Západní státy – USA, Británie a Francie – údajně požadují jako první krok embargo na prodej jaderných a raketových technologií Íránu. Poté by měla následovat další omezení jako cestovní sankce pro íránské vůdce a zmrazení jejich účtů.
Proti sankcím se však dosud stavěly Rusko a Čína, které mají jako stálí členové v Radě bezpečnosti spolu se Spojenými státy, Británií a Francií právo veta.

Autor: jos-iHNed, čtk

Sdílet tento příspěvek