05.10.2006
Průzkumy v členských zemí ukazují spíše odmítavý postoj k přijetí Turecka. Mnozí politici prosazují privilegované partnerství. Eurokomisař pro rozšíření však varuje: nepřijetí oslabí věrohodnost unie a ohrozí tamní demokratické reformy.
Člen Evropské komise pro rozšiřování EU Olli Rehn dnes varoval evropské politiky, že prosazováním privilegovaného partnerství s Tureckem namísto jeho plného členství v EU se oslabuje věrohodnost unie a ohrožují se demokratické reformy v této velké muslimské zemi.
Průzkumy v mnoha evropských zemích podle agentury Reuters ukázaly, že veřejnost tvrdě odmítá předpokládaný budoucí vstup Turecka. Politici z Francie, Německa a dalších států začali stále silněji volat po tom, aby EU uzavřela s Ankarou namísto plného členství jen takzvané privilegované partnerství. Český prezident Václav Klaus při letošní návštěvě Ankary podpořil budoucí turecké plné členství.
Rehn připomněl, že šéfové zemí EU v roce 2004 jednomyslně rozhodli zahájit s Tureckem přístupové rozhovory, které mají v případě splnění všech tradičních podmínek pro členství skončit integrací této země. Tyto rozhovory začaly loni v říjnu a podle odhadů potrvají vzhledem ke zvláštnostem Turecka nejméně 10 let.
„Pravidelné hovory o privilegovaném partnerství jen nahlodávají věrohodnost EU a oslabují podmínky v Turecku. Zmenšují politickou vůli po reformách a způsobují politický odpor mezi prostými Turky,“ řekl komisař při návštěvě Ankary, kde se zasazoval o urychlení politických reforem.
Rehn obhajoval budoucí členství Turecka tím, že tato země hraje ústřední roli mostu mezi Evropou a islámským světem.
V Turecku nyní zesiluje podle agentury Reuters nacionalismus a vláda má stále větší problémy s prosazováním reforem požadovaných EU, zvláště ohledně svobody vyjadřování. Existují obavy, že v případě pokračujícího oslabování postavení turecké vlády pravého středu ze strany evropských politiků Turci vypadnou z Evropy k radosti muslimských radikálů.
Po očekávaném vstupu Rumunska a Bulharska bude mít EU 27 zemí a 480 milionů obyvatel. Tím se vzhledem k úrovni své ekonomické integrace stane největší světovou ekonomickou velmocí. Případná větší integrace v politické, bezpečnostní a sociální rovině však bude teprve předmětem jednání a rozhodování členských zemí.
Autor: jos-iHNed, čtk