Říman: Brusel firmám nabízí sto miliard korun

04.10.2006
Až sto miliard korun může přitéci v příštích šesti letech na dotacích do českých firem. Tak velkou šanci získat peníze na rozšíření nebo vylepšení výroby dosud domácí podnikatelé nikdy neměli.

Říman: Brusel firmám nabízí sto miliard korun

Sto miliard slíbil rozdělit ministr průmyslu a obchodu Martin Říman prostřednictvím podpůrného programu Podnikání a inovace v letech 2007 až 2013. Program čerpá především z Bruselu. Zčásti na něj přispívá i český státní rozpočet.
Z evropských strukturálních fondů české firmy dostávaly peníze i v předchozích třech letech. Na první tříletou fázi programu, která končí letos, však přišlo jen deset miliard korun.

Ministr Říman slibuje, že se od příštího roku výrazně zjednoduší „papírování“ spojené s žádostmi o dotace: „Odstraníme duplicitní úkony, zrychlíme schvalování a zjednodušíme kontrolu.“ Jeho úřad tak napříště už nebude kontrolovat všechny dotované firmy, ale jen vybraný vzorek.

Právě na byrokratické bariéry si podnikatelé nejvíc stěžují.
„O dotaci jsme žádali v půli roku 2004 a dostali jsme ji až koncem loňského roku. To už linka, na kterou jsme příspěvek žádali, dávno vyráběla, platili jsme ji z úvěru,“ říká Jan Ficek, majitel společnosti Dřevovýroba z Chrudimi, která získala šestimiliónovou podporu na nákup nového stroje.

Také množství dokladů a příloh, které musel k žádosti připojit, je podle Ficka pro firmy zátěží: „Ale chápu, že ministerstvo musí vyloučit podvodníky, kteří by peníze sebrali a zmizeli.“

Právě díky důkladnému prověřování žádostí a stoprocentní kontrole nedošlo podle šéfa odboru strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislava Grégra zatím ani v jednom případě ke zneužití udělené dotace. Přesto je Grégr přesvědčen, že zjednodušení administrativy a omezení kontrol nebude na škodu: „Máme už s programem zkušenost, takže si to můžeme dovolit.“

Díky jednodušším žádostem chce ministerstvo průmyslu vystačit i na desetinásobný objem dotací s dosavadními stavy úředníků. Zatím se o rozdělování dotací na ministerstvu a jeho podřízených institucích stará 125 lidí. „S posilováním stavů přinejmenším v příštím roce náš rozpočet ani nepočítá,“ řekl Říman.

Právě to ale znepokojuje Brusel, kde sílí obavy, že české úřady nápor agendy kolem dotací nezvládnou. „Administrativní kapacitu, tedy počet úředníků, jejich kvalitu a také motivaci považuje Evropská komise za velmi vážný problém,“ prohlásila včera zástupkyně Evropské komise Denisa Perrin.

Od roku 2004 ministerstvo schválilo (nebo připravuje) téměř 800 žádostí o dotace. Největší podpora směřuje do Plzně, kde Škoda Holding přestavuje svůj tovární areál. „Část pozemků Škody dávno nevyužíváme, ani už nebyly vhodné pro moderní výrobu. Musí se tam přestavět sítě, zbourat část budov a postavit nové haly, takže se celá tato část areálu za víc než miliardu korun regeneruje,“ říká mluvčí Škody Radka Pistoriusová.

Právě na výstavbu nových výrobních hal, jež v Plzni pro budoucí nájemce buduje Škoda a developerská společnost Adelardis, poslalo ministerstvo přes 630 miliónů korun. Na obnovu zastaralých průmyslových areálů, přestavbu nevyhovujících objektů či vybudování průmyslových zón získaly firmy a obce vůbec největší sumy, celkem 1,4 miliardy korun.

Peníze ale směřují i k drobným podnikatelům. Například Josef Carbol dostal milión na modernizaci malé pekárny ve Frýdku-Místku. „Koupili jsme díky tomu novou úspornější a výkonnější pekárenskou pec, díky níž jsme mohli přejít na jednosměnný provoz,“ říká spolumajitel pekárny Pino Carbol. Zároveň ale dodává: „Získat dotaci bylo obtížné, zájem měla spousta podobných firem z okolí, ale nakonec jsme byli jedni z mála, komu se to opravdu podařilo.“

Které české podniky na dotace v minulých letech dosáhly

Autor: Zuzana Kubátová

Sdílet tento příspěvek