Europoslanci kritizují turecké reformy

27.09.2006

Zpomalení procesu reforem se podle europoslanců projevuje nedostatky hlavně v oblasti svobody projevu a náboženských a menšinových práv,

Poslanci Evropského parlamentu na dnešním štrasburském zasedání vyjádřili politování nad zpomalením procesu reforem v Turecku a vyzvali k jeho oživení. Europoslanci sice uvítali nedávná opatření proti mučení a korupci či určité rozšíření práv žen, avšak ostře kritizují např. porušování svobody vyznání a projevu. Za předpoklad případného členství v EU Parlament mj. označuje normalizaci vztahů s Kyprem. Pro zprávu hodnotící pokrok Turecka v přípravách na vstup do Unie hlasovalo 429 poslanců, proti se vyslovilo 71 a 125 se hlasování zdrželo.

Zahájení jednání o vstupu Turecka Parlament označuje za „začátek dlouhodobého procesu, který je již ze své podstaty procesem s otevřeným koncem, a tudíž a priori a automaticky nevede k přistoupení“. Schválený podnět holandského poslance Camiela Eurlingse (EPP-ED) zároveň připomíná, že „schopnost EU absorbovat Turecko a přitom si udržet dostatek energie k integraci je důležitou věcí“.

Zpomalení procesu reforem se podle europoslanců projevuje nedostatky zejm. v oblasti svobody projevu, náboženských a menšinových práv, vztahů mezi civilním a vojenským sektorem, vymáhání práva na místní úrovni, práv žen, práv odborů, kulturních práv a nezávislosti soudnictví. Podnět znovu vyzývá i k reformě volebního systému včetně snížení desetiprocentní hranice s cílem zajistit širší zastoupení politických sil a menšin v tureckém parlamentu.

Parlament také připomenul, že „uznání všech členských států, včetně Kyperské republiky, je nezbytnou součástí procesu přistoupení“. Podnět vyzývá Turecko, aby co nejdříve podniklo konkrétní kroky pro normalizaci dvoustranných vztahů.

Parlament také vyjádřil politování nad tím, že od zveřejnění své poslední zprávy o Turecku nebylo v oblasti náboženských svobod dosaženo žádného pokroku. Nová zpráva znovu „vyzývá turecké orgány, aby splnily své závazky ohledně svobody vyznání a aby učinily konkrétní kroky k odstranění překážek, s nimiž se potýkají náboženské menšiny, zejména pokud jde o jejich právní postavení, výchovu duchovních a jejich vlastnická práva.“

Autor: jos-iHNed, Europa.eu

Sdílet tento příspěvek