Ministři se neshodli, jak financovat problém s přistěhovalci

22.09.2006
Ministři vnitra a spravedlnosti zemí EU se sešli, aby předjednali financování boje s nelegálním přistěhovalectvím. První den jednání však přinesl jen vzájemná obviňování.

Vzájemné obviňování a dohadování o tom, kdo by měl zaplatit účet za sílící nelegální přistěhovalectví z Afriky, doprovázelo neformální schůzku ministrů vnitra a spravedlnosti EU ve finském Tampere.


Ke břehům španělských Kanárských ostrovů letos připlulo na 24.000 afrických uprchlíků. To je pětkrát více než loni. Další imigranti vstupují do Evropy přes Maltu a Itálii. Evropská komise opakovaně vyzývá státy unie, aby se touto problematikou společně zabývaly.


„Legalizovat pobyt uprchlíků, jak to dělá Španělsko, není řešením,“ řekla rakouská ministryně spravedlnosti Karin Gastingerová. Podle ní tento přístup potenciální přistěhovalce z Afriky vlastně povzbuzuje k cestě do Evropy. Její španělský protějšek Juan Lopéz Aguilar to ale popřel. To, že Španělsko uděluje azyl přistěhovalcům, podle něj nijak k rostoucí imigraci nepřispívá. Ta je podle něj výsledkem „hladu, pandemií, chudoby a beznaděje“.


Aguilar rovněž vyzval EU, aby Španělsku poskytla v této souvislosti více peněz. To se ale podle Reuters nesetkalo s kladnou odezvou. „Kdo chce vyřešit problém, musí přestat chtít peníze od ostatních,“ uvedl německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble.


Většina zástupců Evropské komise a jednotlivých členských států se shodla na tom, že důvody průtahů v rozšíření takzvaného schengenského prostoru o nové členské státy, včetně Česka a Slovenska, jsou „čistě technického rázu“ a neměla by se z nich dělat „politická otázka“. Komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost unie Franco Frattini oznámil, že komise do příštího zasedání 5. října v Lucemburku předloží detailní zprávu, v níž bude analyzována připravenost jednotlivých zemí.


K dalším tématům dvoudenního ministerského setkání patřilo právo veta v oblasti policejní spolupráce a trestní justice. Finsko upozornilo, že neochota některých členských států vzdát se tohoto práva ztěžuje boj proti terorismu a přeshraniční kriminalitě. Vyzvalo ministry, aby souhlasili s návrhem Evropské komise na zrušení jednomyslného hlasování.

Autor: jos-iHNed, čtk

Sdílet tento příspěvek