20.09.2006
Británie se po zkušenostech s přílivem pracovníků po rozšíření v roce 2004 obává, že by velká vlna imigrantů, ke které by mohlo v příštím roce dojít, mohla způsobit krizi v systému sociálního zabezpečení.
Nejistota kolem případných restrikcí, kterým by mohli čelit pracovníci z Bulharska a Rumunska, pokud by se rozhodli pracovat v některých členských zemí EU pokračuje. Zdá se však, že by se občané těchto zemí na určité omezení na evropském pracovním trhu připravit měli. Vyplývá to z úterního prohlášení britského ministra vnitra Johna Reida.
„Při rozhodování o uvolnění pracovního trhu pro pracovníky z Bulharska a Rumunska musíme důkladně zvažovat britskou imigrační politiku,“ uvedl pro britská média Reid. „Je třeba pečlivě zvážit všechny dopady přistoupení nových států a zajistit nezbytnou ochranu na všech úrovních britské správy a ujistit veřejnost, že imigrační politika a uvolňování pracovního trhu bude prováděna důkladně a přiměřeně,“ dodal.
Británie byla jednou ze tří členských zemí – společně s Irskem a Švédskem – která nezavedla v roce 2004 pro pracovníky z nových členských zemí střední a východní Evropy žádná restriktivní opatření. Podle odhadů přišlo v důsledku toho za prací do Británie zhruba půl milionu lidí ze zemí střední a východní Evropy.
Britínie začala již v průběhu léta provozovat řízenou imigrační politiku, která se zaměřuje na vybrané profese. Tato politika by se měla na občany Bulharska a Rumunska vztahovat i po jejich vstupu do Evropské unie.
Hlavním důvodem tohoto kroku jsou podle Reida obavy, jaké bude mít další rozšiřování vliv na bezpečnost a boj se zločinem. „Británie se musí připravit na nové výzvy, především v oblasti vymáhání práva,“ zdůvodnil Reid.
Podle vládní zprávy, která pronikla na veřejnost v průběhu července, existují dále obavy, že by velká vlna imigrantů, ke které by mohlo v příštím roce dojít, mohla způsobit krizi v systému sociálního zabezpečení, školství a na trhu s byty.
Autor: jos-iHNed, euobserver.com