Ministři EU jednají o nové palestinské vládě

15.09.2006
Reakce na novou palestinskou vládu jsou u ministrů EU rozporuplné. Někdo prosazuje ostražitější přístup, jiní zaujímají více propalestinský postoj.

Evropská unie by měla reagovat na novou situaci na Blízkém východě po dohodě o palestinské vládě národní jednoty. Před zahájením schůzky ministrů zahraničí zemí EU se tak vyjádřil šéf finské diplomacie Erkki Tuomioja, jehož země nyní unii předsedá. Naopak nizozemský ministr Ben Bot se vyjádřil zdrženlivěji s tím, že signály při vytváření koaliční vlády zatím nebyly příliš pozitivní.

Nová vláda znamená novou situaci a je třeba, abychom jí využili při obnovování mírového procesu, řekl Tuomioja. I podle lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna by unie měla pomoci, aby koaliční vláda vznikla.

Naopak nizozemský ministr zdůraznil, že palestinský kabinet, v němž dominuje hnutí Hamas, musí nejprve uznat Izrael, odmítnout násilí a přistoupit na dosud uzavřené mírové dohody. Signály zatím nebyly příliš pozitivní, řekl.

Nizozemsko, Česká republika a Velká Británie prosazují ostražitější přístup, zatímco Francie, Malta, Švédsko či Španělsko zaujímají tradičně více propalestinský postoj.

Palestinci doufají, že koaliční kabinet bude přijatelný pro Západ, který pak obnoví finanční pomoc. Zastavil ji po nástupu Hamasu k moci, protože Evropská unie, USA a Izrael považují Hamas za teroristickou organizaci.

Podle diplomatů ministři EU nezaujmou vůči palestinské vládě jasnější postoj před schůzkou takzvaného kvartetu příští týden v New Yorku. Jeho členy jsou vedle EU, OSN a Ruska také Spojené státy.

Autor: des-iHNed, čtk

Sdílet tento příspěvek