06.09.2006
Poslanci Evropského parlamentu však doporučují ponechat zákaz beze změny kvůli nevyjasněné otázce s ochranou lidských práv v asijské zemi.
Čína vyzvala Evropskou unii ke zrušení již 17 let trvajícího zbrojního embarga, aby se podle Pekingu zlepšily vztahy obou stran.
Výzva přišla ještě před zahájením euro-asijského setkání v Helsinkách konaném tento víkend.
„Doufáme, že bude Evropská unie ctít své závazky a dospěje k politickému rozhodnutí vedoucímu k zrušení zákazu v nejbližší době,“ prohlásil zástupce čínského ministerstva zahraničí na tiskové konferenci.
Čínský premiér Wen Jiabao se zúčastní jednání ASEM ve Finsku, kam ho doprovodí jeho kolega z ministerstva zahraničí Li Zhaoxing. Setkání je výroční událostí, kdy se sejdou evropští a asijští lídři posledního desetiletí.
Ještě před rokem francouzský prezident Jacques Chirac a bývalé německý kancléř Bernard Schroder obhajovali ukončení embarga uvaleného na Čínu. Nesouhlas uvnitř „pětadvacítky“, stejně jako silná opozice k tomuto návrhu ze strany Spojených států, Japonska a organizací pro lidská práva, vedly k ponechání embarga. Peking jednající strany nepřesvědčil ani svým novým zákonem týkajícím se zamezení vyhlášení nezávislosti Tchajwanu třeba i vojenským úderem.
Washington argumentoval tím, že prodej evropských zbraní a technologií Pekingu může znamenat vážné ohrožení amerických vojenských sil v oblasti.
Tento rok předseda Evropské komise prohlásil, že aby bylo zbrojní embargo zrušeno, musí udělat Čína pokrok v oblasti ochrany lidských práv.
Na dnešním jednání europoslanci rovněž doporučili ponechat zákaz beze změny, dokud se v Číně nevyřeší sporná otázka lidských práv.
Autor: mab-iHNed,EUobserver.com