EU: Kam půjdou pracovat Bulhaři a Rumuni?

04.09.2006

Vlády středo- a východoevropských států zatím neřekly jasné slovo, zda otevřou pracovní trhy pracujícím z Balkánu. Panují však všeobecné obavy.

Vlády středo- a východoevropských zemí ještě neřekly rozhodující slovo k tomu, zda otevřou své trhy práce pro lidi z Rumunska a Bulharska. Británie, která svůj pracovní trh v roce 2004 úplně otevřela, nyní uvažuje o omezeních.

Evropská rada rozhodne na základě hodnocení Evropské komise, zda se Rumunsko a Bulharsko stanou členy EU už 1. ledna 2007, nebo o rok později. Všechny vlády členských zemí se budou muset rozhodnout, jestli otevřou svoje pracovní trhy rumunské a bulharské pracovní síle.

Maďarsko
Maďarská vláda se zatím nerozhodla, zda otevře dveře pracovníkům z Rumunska a Bulharska bezprostředně po jejich vstupu do EU. Z oficiálních deklarací se zdá, že maďarská vláda čeká na rozhodnutí EU a na výsledek monitorovací zprávy EK o Bulharsku a Rumunsku. Na jeho základě rozhodne Rada o vstupu obou zemí na začátku roku 2007 nebo 2008.
Maďarská opatrnost je živena všeobecným přesvědčením, že by mnoho Rumunů chtělo pracovat v západní Evropě, především v Německu a Rakousku, ale pokud tyto země ponechají své trhy práce uzavřené, Rumuni zůstanou v Maďarsku. Oficiální rozhodnutí maďarské vlády o volném pohybu pracovní síly z budoucích nových členských zemí tak možná zůstane až na poslední chvíli, v prosinci 2006.

Česká republika
Situace v České republice je podobná. Česká vláda se dotkla této otázky již na summitu EU v prosinci 2005. Tehdejší ministr práce a místopředseda vlády Zdeněk Škromach varoval, že pokud „staré“ členské země, především Rakousko, neotevřou své hranice rumunské a bulharské pracovní síle, stanou se bohatší státy z EU (jako Slovinsko a Česká republika) atraktivními cíly pracovní migrace. Přirozenou reakcí české vlády pak bude uvalení restrikcí.

Oficiální českou pozici k tomuto je tedy možné očekávat rovněž po zprávě EK. Změna vlády v Práze pravděpodobně nic nezmění na obavách z přílivu pracovní síly z Balkánu.

Polsko
Polská vláda své oficiální stanovisko ještě neoznámila. Očekává se však uvalení omezení. Veřejná diskuze k této otázce zatím téměř neexistuje.

Slovensko
Situace na Slovensku není také jasná. Předchozí vláda Mikuláše Dzurindy tvrdila, že trh práce pro Rumuny a Bulhary otevře. Nebyly sice připravené žádné oficiální odhady nebo analýzy, všeobecné se však předpokládalo, že z těchto zemí mnoho pracovníků nepřijde – slovenská míra nezaměstnanosti je poměrně vysoká a platy jsou v průměru nižší než v sousedních zemích.

Nová vláda ještě v této věci jasné slovo neřekla. Pokud však Česká republika, Polsko a Maďarsko omezí přístup na trh pracovníkům z Rumunska a Bulharska a dveře jim zůstanou zavřené i v dalších členských zemích, Slovensko těžko zůstane jedinou zemí s otevřeným pracovním trhem. Oficiální postoj slovenské vlády se očekává na konci roku 2006.

Autor: mab-iHNed,Euractiv

Sdílet tento příspěvek