ČR: Ministr pro evropské záležitosti nebude

01.09.2006
Vláda Mirka Topolánka namísto ministra jmenuje vládního zmocněnce pro přípravu České republiky na předsednictví v EU.

Kabinet Mirka Topolánka (ODS) nakonec zřejmě nebude mít ministra pro evropské záležitosti, ale jmenuje vládního zmocněnce pro přípravu České republiky na předsednictví v EU. Původně se počítalo s tím, že se českým „panem Evropou“ stane někdejší ústecký primátor a nový ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS).


Nyní se ale Topolánek přiklání k modelu nestranického zmocněnce, který „přežije“ i změny vlády a možné vnitropolitické otřesy. Zatímco o zmocněnci mohou rozhodnout přímo ministři, zřízení nového resortu by vyžadovalo novelu kompetenčního zákona a zdlouhavé schvalování v parlamentu.


Topolánek totiž plánuje, že jeho vláda bude jen dočasná a dovede zemi k předčasným volbám na jaře příštího roku. Šéf europoslanců ODS Jan Zahradil řekl, že kvůli plánovanému několikaměsíčnímu mandátu vlády je proto schůdnější jmenovat zmocněnce než zřizovat nový úřad.


Zmocněnec by podle něj měl být člověk, který nebude spjat s žádnou politickou stranou, a bude tak zajištěno, že svou funkci bude vykonávat až do konce předsednictví v roce 2009. „Měl by to být člověk neutrální, které má dobré organizační schopnosti, rozumí evropské agendě a může funkci kvalifikovaně vykonávat bez ohledu na konkrétní složení vlády,“ uvedl Zahradil.


Poznamenal, že tento model se osvědčil už při přípravě pražského summitu NATO v roce 2002. Tehdy vláda jmenovala do funkce diplomata Alexandru Vondru, který bude v Topolánkově týmu ministrem zahraničí.


Zmocněnec by byl přímo podřízen premiérovi, který by tak byl s agendou přípravy předsednictví v každodenním přímém kontaktu, dodal Zahradil.


Česko bude pětadvacítce předsedat v prvním pololetí v roce 2009, už šest měsíců předtím a také potom ale musí úzce spolupracovat s týmovými partnery Švédskem a Francií. V době, kdy bude mít hlavní slovo Praha, musí například organizovat summity EU a tlumočit názory unie ve světě. Stovky úředníků musejí mít dobré jazykové znalosti. Prozatímní odhady uvádějí, že v příštím roce by měl stát vynaložit na přípravy 400 milionů korun, následující rok již skoro 1,2 miliardy korun a v klíčovém roce 2009 téměř 1,8 miliardy korun.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek