28.07.2006
Občané Evropské unie podle Eurobarometru podporují nejvíce rozšíření unie o Chorvatsko, ale nejsou nakloněni přijetí Albánie a Turecka.
V České republice je opozice vůči vstupu těchto dvou zemí ještě vyšší, než je průměr EU. Vyplývá to ze zprávy Eurobarometru.
Evropská unie příští rok přijme Rumunsko a Bulharsko. Přístupová jednání otevřela s Chorvatskem a Tureckem, kandidátem na jednání je Makedonie. „Evropskou perspektivu“ mají přislíbenu i další balkánské státy, s nimiž EU vesměs vede asociační rozhovory.
Proti vstupu Turecka je 48 procent občanů EU a pro 39 procent. Češi jsou proti v ještě větším počtu: 61 procent je proti členství Ankary a 32 procent pro. Slováci jsou proti v poměru 55 ku 33 procentům.
Z balkánských zemí podporuje nadpoloviční většina občanů EU pouze vstup Chorvatska. Pokud splní všechny přístupové podmínky, je pro jeho členství 56 procent občanů unie, zatímco 30 procent je proti.
Občané EU spíše podporují i budoucí vstup Bosny a Hercegoviny (48 procent pro a 37 procent proti) a Makedonie (49 ku 36 procentům). Vstup ještě nerozděleného Srbska a Černé Hory podpořilo 47 procent respondentů, proti bylo 39 procent.
V případě Albánie ale převažují odpůrci jejího budoucího členství v poměru 44 procent ku 41 procentům.
V ČR je oproti průměru EU patrný větší odpor, když proti členství Albánie je 62 procent respondentů a pro jen 29 procent. Naopak v případě Chorvatska je pro 80 procent Čechů a proti jen 15 procent.
Předcházející průzkum Eurobarometru ze začátku července ukázal, že podpora dalšího rozšiřování unie obecně v členských státech klesá. Zatímco loni na podzim poměr mezi stoupenci a odpůrci rozšíření činil 49 ku 39 procentům, nyní se rozdíl ztenčil na 45 ku 42 procentům.
Dnes zveřejněná anketa také ukázala, že většina 68 procent lidí v EU se cítí být o rozšiřování špatně informována. V ČR má tento pocit 62 procent dotázaných.
Související články:
EU: jak dál s rozšiřováním
Autor: rai-ihned, Eurobarometer