Bytové družstvo uspělo ve Štrasburku, ale peníze nedostane

19.07.2006
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odsoudil Českou republiku pro poškození vlastnických práv členů jednoho bytového družstva v Praze 3.

Dům byl v rámci mimosoudních rehabilitací vrácen právním nástupcům původních majitelů, podle členů družstva tím došlo k neúměrnému poškození jejich práv. Podle dnes zveřejněného rozsudku ale finančním požadavkům stěžovatelů soud nevyhověl.

„S rozsudkem se nyní podrobně seznámíme,“ řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun s tím, že závazné stanovisko v tuto chvíli tak nelze sdělit. Dodal, že v otázce materiální újmy evropský soud jednání přerušil a dal českému státu a stěžovatelům tři měsíce na to, aby našli dohodu. O tom, zda a jak se obě strany dohodly, bude vláda v daném termínu evropský soud informovat, dodal Dimun.

Dům se nachází v Lukášově ulici v Praze 3. Spor se podle jednoho ze stěžovatelů táhne již 15 let, více informací v tuto chvíli k případu nechtěl uvést. Oficiálně rozhodnutí soudu stěžovatelé ještě neobdrželi.
Členové družstva uváděli, že národní soudy rozhodnutím o vrácení domu neúměrně poškodily jejich vlastnická práva, a tak porušily jeden z protokolů k Evropské úmluvě o lidských právech. Štrasburský soud jim dal za pravdu.

V rozsudku evropský soud uvedl, že stěžovatelé byli vystaveni zvláštnímu a přílišnému břemenu a že úřady při uplatnění zákona o mimosoudních rehabilitacích nevzaly v úvahu podmínky, za jakých se restituce domu uskutečnila, zvlášť pokud jde o odškodnění členů družstva.
Jejich vznesené finanční nároky ale neuspokojil, zejména co se týká žádosti o náhradu údajné hmotné škody. Osm stěžovatelů žádalo dohromady asi 11,6 milionu korun, což podle nich odpovídalo celkové hodnotě jejich bytů, které po restituci ztratily charakter družstevních. Soud jim ale žádnou sumu z tohoto titulu nepřiřkl a odkázal je na případnou dohodu mezi státem a zainteresovanými.

Stěžovatelé žádali také o kompenzaci morální újmy, ale svůj požadavek nevyčíslili a soud jim dohromady přiřkl 6000 eur (asi 170.000 korun). Dohromady 1000 eur (místo požadovaných asi 145.000 korun) mají dostat také jako náhradu nákladů soudního řízení.
Stížnost do Štrasburku původně podalo 16 členů družstva. Štrasburský tribunál ale nepřijal k projednání stížnosti, které se týkaly údajného nerovného zacházení před českými soudy a údajné svévole těchto soudů.

Autor: rai-ihned, čtk

Sdílet tento příspěvek