EU a USA začaly spolupracovat v boji proti padělanému zboží

20.06.2006
Akční plán počítá s užší spoluprací celníků, lepší výměnou informací i společným vynucováním předpisů na ochranu duševního vlastnictví v třetích zemích.

Evropská unie a Spojené státy se společně pouštějí do boje proti přílivu padělaného zboží ve světě. Společný program, podepsaný dnes ve Vídni v předvečer euro-amerického summitu, má nejen zlepšit spolupráci celníků na obou březích Atlantiku, ale i zvýšit tlak na státy, které si až dosud příliš nelámou hlavu s ochranou duševního vlastnictví a výrobou pirátských kopií.

„Nejde o společnou strategii proti Číně,“ ujišťoval mluvčí Evropské komise Gregor Kreuzhuber. Připustil však, že největší problémy má unie právě s padělky z Číny a dalších asijských států, jakož i Ruska, Latinské Ameriky a Blízkého východu.
Doménou padělatelů nejsou jen luxusní a módní výrobky jako v minulosti, ale problém se dotýká prakticky veškerého spotřebního zboží. Rozsah se jen odhaduje. Mezi lety 1998 až 2004 se množství padělků zabavených na hranicích EU více než zdesetinásobilo na 103 milionů kusů.

„Ochrana duševního vlastnictví je v globalizované ekonomice klíčová pro konkurenceschopnost EU a USA. Potřebujeme společnou strategii i nějaké zuby,“ prohlásil komisař pro obchod Peter Mandelson.

Akční plán počítá s užší spoluprací celníků, lepší výměnou informací i společným vynucováním předpisů na ochranu duševního vlastnictví v třetích zemích, kde by na velvyslanectvích měly působit skupiny diplomatů, speciálně pověřených bojem proti pirátství. Společné úsilí se má podle komuniké EK nejprve zaměřit na Čínu a Rusko.

Padělané zboží nepředstavuje jen ušlý zisk výrobců. Až desetinu světového obchodu s léky tvoří padělky, které nejenže pacientům nepomohou, ale mohou ohrozit zdraví a životy zákazníků. EK proto nabádá k opatrnosti hlavně při nákupech přes internet, kde by varovat měly už podezřele nízké ceny.

Autor: rai-ihned, reuters.com

Sdílet tento příspěvek