09.06.2006
Velká Británie a nové členské země, které podporují další rozšiřování EU, se staví proti návrhu rakouského předsednictví, jež volá po definování absorpční kapacity EU.
Velvyslanci členských zemí při EU ve čtvrtek přeli o návrhu textu, který by příští týden na summitu EU měli schválit evropští lídři a který se týká „absorpční kapacity EU“. Dokument byl zpracován rakouským předsednictvím EU a řeší připravenost bloku na vstup nových členských zemí.
Návrh předpokládá, že by příští prosincový summit EU měl přinést debatu o dalším rozšiřování unie na základě zprávy Evropské komise, zabývající se kritérii absorpční kapacity EU, jež by měla spatřit světlo světa během následujících měsíců.
Evropští lídři se dosud vždy stavěli proti návrhu, aby se připravenost blok na vstup nových zemí stala jednou z přístupových podmínek do EU. Rakušané navrhují změnu. Diplomaté ovšem předpokládají, že kontroverzní návrh nebude na summitu EU v příštím týdnu schválen.
Velká Británie a nové členské země, které podporují další rozšiřování EU, se staví proti návrhu. Navrhují dodatečné změny, které by návrh mírně zjemnily. Litva se například staví proti pasáži v textu, jež vyzývá Evropskou komisi k přípravě speciálního dokumentu, týkajícího se absorpční kapacity. Pasáž v textu říká, že by Komise měla v textu zohlednit názor veřejnosti na další rozšiřování bloku.
Naopak Francie a Nizozemsko, jejichž obyvatelé v loňském roce nepodpořili evropskou ústavní smlouvu, Vídeň podporují. Tvrdí, že rozšíření unie v roce 2004 bylo prvotní příčinou zamítnutí dokumentu. Haag také dlouhodobě volá po ztížení přístupového procesu.
Autor: rai-ihned, EUobserver