14.04.2006
Evropská unie ve spolupráci s OSN vyzvala srbské obyvatele Kosova, aby se více zapojili do jednání o jeho budoucnosti.
Zvláštní vyslanec pro proces budoucího statusu Kosova Martti Ahtisaari informoval Evropskou komisi o průběhu jednání. „Když přitlačíme Prištinu, aby učinila důležité rozhodnutí, potřebujeme rovněž spolupráci menšiny“, uvedl Ahtisaari. Podle evropského komisaře Rehna také Evropská komise vyzvala Bělehrad, aby zaujal konstruktivnější přístup k otázce budoucnosti Kosova.
Mezietnické nálisí v Kosovu vypuklo poté, co byl v černu 1999 nad Kosovem zaveden patronát OSN. Srbská a albánská komunita žije v oblasti téměř samostatně a nezávisle od sebe. Kosovští Albánci žádají pro Kosovo nezávislost, Bělehrad ovšem tento krok odmítá, naopak požaduje více autonomie pro srbskou menšinu. Konflikt bude zřejmě eskalovat, pokud nebude uzavřena dohoda o jasné budoucnosti Kosova.
Ahtisaari v Bruselu odmítl kritiku, že jednání zatím dominují názorové rozdíly: „Není pravdou, že jednání vůbec nepokročila. Samozřejmě, objevily se rozdílné názory, to není žádné překvapení. Takhle fáze je nutná k přechodu k seriózní diskusi“, uvedl.
Další kolo jednání bude otevřeno 4.května a zaměří se na problematické otázky zřízení samosprávných oblastí v rámci Kosova. Srbská vláda má v plánu vytvořit samosprávy v oblastech, kde žije většina srbského obyvatelstva. Srbové by tak dostali možnost volit a jmenovat Srby na posty v soudnictví, zdravotnictví nebo policii. Albánci jsou ochotni udělit převážně srbským oblastem určitý stupeň autonomie v případě, že Kosovo získá nezávislost a bude zaručena jejich propojenost s vládou v Prištině.
V další budoucnosti se jednání zaměří i na klíčovou otázku práv menšin. Ahtisaari bude v červnu informovat Bezpečnostní radu OSN o celém balíčku otázek. Bývalý finský prezident je přesvědčen, že s podporou EU se podaří najít řešení. „Evropská unie sehrává v této otázce významnou roli a nejdůležitější pomoc může poskytnout tím, že všechny členské státy budou udržovat perspektivu členství pro všechny země západního Balkánu“, míní Ahtisaari. K rychlému dosažení kompromisu vyzval i předseda Evropské komise José Barroso, které potvrdil, že Ahtisaari má plnou podporu Evropské unie.
Autor: rai-ihned, Reuters