11.04.2006
Vůdce italské středolevé koalice Romano Prodi, jehož formace podle dosud ne zcela konečných výsledků získala těsnou většinu v obou komorách parlamentu, prohlásil, že jeho zahraniční politika bude především zaměřena na Evropu.
Vůdce italské středolevé koalice Romano Prodi, jehož formace podle dosud ne zcela konečných výsledků získala těsnou většinu v obou komorách parlamentu, prohlásil, že jeho zahraniční politika bude především zaměřena na Evropu. Dodal, že chce mít rovněž konstruktivní vztahy se Spojenými státy.
Prodi uvedl, že čeká na to, až jeho protivník Silvio Berlusconi přizná volební porážku, jak to je zvykem v moderních demokraciích. Dosavadní premiér Berlusconi se dosud k volbám nevyjádřil. Jeho koalice ale už výsledky zpochybnila a žádala o jejich přezkoumání.
„Bude to vláda pro všechny Italy, i pro ty, kdo pro mne nehlasovali,“ řekl Prodi. Vyjádřil naději, že finanční trhy a mezinárodní společenství přijmou novou vládu příznivě. Itálie má v poslední době ekonomické problémy, což se přičítalo dosavadní Berlusconiho vládě. Prodi prohlásil, že jeho vláda bude silná politicky i odborně.
Levý střed oficiálně zvítězil v Poslanecké sněmovně a podle informací italské televizní stanice Sky, které oficiálně potvrzeny nebyly, má rovněž většinu v Senátu. Definitivní výsledky italských voleb by měly být známy v úterý večer.
K případnému přezkoumání volebních výsledků na popud pravého středu Prodi prohlásil, že chce-li Berlusconi vznést námitky, nechť tak učiní. „My nemáme žádné obavy,“ dodal.
Vůdce levého středu rovněž řekl, že nemá v úmyslu svěřit předsednictví v některé ze dvou sněmoven parlamentu opozici.
Pokud jde o stažení italských jednotek z Iráku, Prodi potvrdil postoj své koalice, která chce co nejrychlejší návrat v dohodě s iráckými úřady. Berlusconiho vláda několikrát zopakovala, že chce stáhnout vojáky z Iráku do konce letošního roku.
Analytici podotýkají, že nová vláda bude mít těžký úkol, protože bude mít úzký manévrovací prostor. „Ať bude definitivní výsledek jakýkoli, bude těžké vládnout a najít cestu pro strukturální reformy, soudí analytik z ING Paolo Pizzoli, který se obává nerozhodného výsledku ve volbách.
Experti už před volbami varovali, že těsné vítězství, neumožňující realizovat bolestivé reformy, je hlavní riziko. Nedostatečně přesný program kandidátů podle nich neumožňuje posoudit definitivně jejich ekonomickou orientaci.
„Možná je jistá nervozita na trzích s cennými papíry,“ konstatovali analytici z Banca Intesa. Ratingová agentura Standard and Poor’s předpokládá, že sníží rating Itálie kvůli tomu, že nová vláda nemá jasnou strategii pro snížení státního dluhu.
Autor: rai-ihned, čtk