13.03.2006
Energetickým gigantům, kteří na jednom trhu kontrolují dodávky i distribuci elektřiny a plynu, hrozí rozdělení. Podle britského deníku Financial Times plánuje Brusel razantní útok na firmy, které tyto trhy monopolizují.
Energetickým gigantům, kteří na jednom trhu kontrolují dodávky i distribuci elektřiny a plynu, hrozí rozdělení. Podle britského deníku Financial Times plánuje Brusel razantní útok na firmy, které tyto trhy monopolizují.
„Propojování výroby, dodávek, potrubních cest, přenosových sítí a distribuce je zřejmě v jádru nynějšího selhání trhu. Osobně pokládám za lákavé úplné strukturální rozpojení,“ upozornila v pátek Neelie Kroesová, komisařka pro hospodářskou soutěž na energetické konferenci v Bruselu.
Hrozbu z Bruselu by tak mohla pocítit i česká společnost ČEZ, která ovládá více než dvě třetiny tuzemského trhu. Podle platné směrnice musí totiž země Evropské unie zajistit konkurentům v elektroenergetice a plynárenství nediskriminační přístup na trh. Dalším požadavkem je oddělit od sebe produkci elektřiny a přenosové a distribuční sítě. Evropská komise se však domnívá, že řada firem se nedokázala požadavku formálního oddělení aktivit nepodřídit, a nyní je proto bude nutné rozdělit vlastnicky.
Společnost ČEZ se však zatím ničeho neobává. „Toto vyjádření je zatím pouze vyjádření jedné paní komisařky. Téměř všechny energetické společnosti jsou organizovány podobným způsobem, a pokoušet se to změnit by byl opravdu tvrdý oříšek. Další roli by hrálo právo soukromého vlastnictví,“ komentuje tiskový mluvčí ČEZ Petr Kříž. Dodává přitom, že v České republice se od uvolnění trhu nesetkal s jediným případem stížnosti na znemožnění přístupu k síti.
Komisařku Kroesovou v boji proti energetickým gigantům a jejich politickým patronům podporuje hlavně komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy. Ten ve čtvrtek naznačil, že se zásahem proti monopolům počítá. „Opravdu si někdo myslí, že budu slepý ke kamarádským svazkům mezi politiky a firemními manažery? Jestli ano, pak žije v iluzích,“ řekl komisař.
Už minulý měsíc komise ostře kritizovala monopolizaci národních trhů dominantními firmami, které domácí politikové podporují a snaží se z nich udělat takzvané národní šampióny. Podle pozorovatelů míří výtky evropských komisařů zejména na francouzský energetický trh. Místní vláda se podporou domácích „šampiónů“ nijak netají a vyhlašuje program „ekonomického patriotismu“.
Jedním z případů je i spojení belgické společnosti Suez a Gaz de France. Regulátoři v Belgii jej považují za problematické, protože podle nich poškodí belgický trh s energiemi. Tiskový mluvčí komise pro regulaci trhu s elektřinou a plynem proto uvedl, že spojení dostane souhlas komise pouze s výrazným omezením.