Komise hodnotila připravenost nováčku EU na přijetí eura

02.02.2006
Slovinsko má podle Evropské komise nejlepší pozici ze všech zemí, které doufají v přijetí jednotné evropské měny v následujících let.

Slovinsko má podle Evropské komise nejlepší pozici ze všech zemí, které doufají v přijetí jednotné evropské měny v následujících let. Spolu s bývalou jugoslávskou zemí mají v plánu přijmout euro v příštím roce Estonsko a Lotyšsko.

Evropský komisař Almunia ovšem varoval Lublaň, že musí držet pod kontrolou veřejný dluh. „Pokud bychom měli dnes rozhodnout, zda je Slovinsko připraveno vstoupit do eurozóny v roce 2007, odpověď by byla ano“, uvedl Almunia. Zároveň ovšem sdělil, že samotné splnění maastrichtských kritérií není nejdůležitější, důležité je držet tyto kritéria pod stanovenými hranicemi delší období ne jen pár měsíců.

Podle Almunii učinilo Slovinsko „brilantní“ pokrok v oblasti dodržení „eurokritérií“, komisi ovšem znepokojuje riziko eskalace veřejného dluhu bez provedení důchodové reformy v zemi. Riziko nárůstu penzijních výdajů je možné podle komisaře především po roce 2010.
Estonsko a Lotyšsko budou mít podle Almunii před přijetím eura ještě hodně práce. Ocenil ovšem stejně jako u Slovinska jejich výrazný pokrok. „Estonsko má nejnižší veřejný dluh ku HDP ze všech zemí Evropské unie a disponuje velmi dobrou fiskální politikou, existuje zde ovšem velké riziko podstatného nárůstu penzijních výdajů“, uvedl komisař.

Estonsko má ovšem problém s inflací. Míra inflace zde v současné době činí 2,3 procenta, což je hodnota vyšší než dané kritérium, stanovené Maastrichtskou smlouvou. Podle Almunii se tento stav do konce roku 2007 nezmění. Ještě vyšší míru inflace má Lotyšsko, kde činí zhruba 7 procent, tamní vláda ovšem předpokládá, že se jí podaří toto číslo stlačit na úroveň 3,5 procenta v roce 2008. Lotyšsko předpokládalo, že přijme euro v roce 2008. Tento cíl je ovšem podle Almunii nereálný.

Komise dále potvrdila, že Česká republika přijme jednotnou evropskou měnu nejdříve v roce 2010 a Slovensko v roce 2009. Detailní připravenost jednotlivých nových členských zemích Komise prezentuje ve své zprávě 22. února.

Sdílet tento příspěvek