30.01.2006
Polsko zůstalo jedinou členskou zemí EU, která návrh na snižování DPH odmítá. Česká republika od svého negativního stanoviska ustoupila o víkendu.
Evropská unie vyslyšela žádost Polska a dala mu čas navíc, aby si mohlo rozmyslet své stanovisko ke kompromisnímu návrhu na změnu režimu snížené sazby daně z přidané hodnoty v zemích EU. Poláci minulý týden návrh odmítli a do nedělní půlnoci, která byla stanovena rakouským předsednictvím jako definitivní termín pro rozhodnutí, nesdělili své stanovisko, zda trvají na svém odmítavém postoji.
„Polská vláda požádala o více času kvůli katastrofě, která se o víkendu odehrála v Katovicích. Chápeme situaci polské vlády a poskytli jsme dodatečný čas bez určení limitu,“ sdělil mluvčí Nikola Donig. Podle polských zdrojů požádala Varšava o dva dny navíc.
Polský postoj svědčí podle pozorovatelů v Bruselu o tom, že vláda přemýšlí o změně stanoviska a hodlá zřejmě ještě diskrétně vyjednávat. Kdyby takový úmysl neměla, do nedělní půlnoci by byla potvrdila své veto. Poukazují také na to, že na rozdíl od Čechů Poláci do pátku vyvíjeli jen pramalou snahu, aby se s EU dohodli.
Polsko, ČR a Kypr odmítly v úterý kompromisní návrh dohody, který nevycházel vstříc všem jejich přáním prodloužit přechodná období pro aplikaci snížené sazby DPH; v českém a polském případě šlo hlavně o zdanění nových bytů a domů. Česko a Kypr tento postoj v sobotu přehodnotily, takže osud dohody závisí na Polsku. Schválit ji lze jen jednomyslně.
Podle rakouských zdrojů souhlasí s prodloužením lhůty pro Poláky také Evropská komise, která tedy nezahájí dnes řízení pro porušení práva proti 11 zemím, které využívají sníženou sazbu DPH pro některé služby s vysokým podílem lidské práce. Platnost tohoto výjimečného režimu vypršela na konci loňského roku. Hlavním smyslem nynějšího přehodnocení je umožnit, aby mohl pokračovat do roku 2010.