10.01.2006
Dosud totiž ratifikovalo dohodu o rozšíření EU pouze šest členských zemí. V tom vidí bruselští diplomaté problém.
Přijetí Rumunska a Bulharska do Evropské unie je stále na vážkách a stále není zaručeno, že se obě země stanou členem v roce 2007, jak bylo plánováno. Situaci tak aspoň vidí diplomaté v Bruselu, a to bez ohledu na to, že v květnu má Evropská komise zveřejnit závěr, že obě země splnily kritéria pro vstup v roce 2007, napsala dnes agentura APA.
Dosud totiž ratifikovalo dohodu o rozšíření EU o Rumunsko a Bulharsko, která byla na unijní úrovni podepsána v dubnu 2005, teprve šest členských zemí. Pro přijetí jakéhokoli nového státu je ale zásadním předpokladem ratifikace všemi 25 členy.
Nejčastěji se poukazuje na to, že obě země přes upozornění EK nedokázaly dosáhnout výraznějších úspěchů v boji proti korupci. Hrozí posun jejich přijetí na leden 2008, což ale není jediný Damoklův meč visící nad oběma kandidáty. Bruselské diplomatické kruhy poukazují na to, že i při zpožděném přijetí bude nutné odložit platnost řady unijních svobod, jako volný pohyb pracovních sil a plné zapojení do systému zemědělských subvencí, s cílem prosadit konkrétní reformy justičního systému.
Z dosavadních členských zemí ratifikovaly dohodu o přistoupení Rumunska a Bulharska zatím jen Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Kypr, Řecko a Estonsko. Česko a Itálie hodlají ratifikační proces dokončit v dohledné době, Rakousko to slíbilo udělat do konce svého předsednictví unii, tedy do 30. června.
Je třeba vzít v úvahu, že ratifikace rozšíření některé země „tradičně“ využívají k prosazení svých vlastních zájmů. Například při rozšíření EU o Finsko, Švédsko a Rakousko k 1. lednu 1995 se málem propásl termín, protože Španělsko si jako podmínku kladlo rozšíření svých práv rybolovu. Nakonec Madrid složil ratifikační listinu v Bruselu až 30. prosince 1994.
Otázka zahájení vstupních rozhovorů s Makedonií je v Bruselu posuzována ještě zdrženlivěji. Poukazuje se na to, že i v případě Turecka uplynuly mezi udělením statusu kandidátské země a stanovením data zahájení rozhovorů čtyři roky. Makedonii přitom byl přiznán status kandidátské země teprve loni v polovině prosince, takže vše má ještě čas.