08.12.2005
Žadatelé z pražských obvodů mají omezenou možnost získávat peníze z EU. Všechny operační programy, prostřednictvím kterých ostatní regiony prostředky ze strukturálních fondů čerpají, Pražany z řad žadatelů předem vylučují.
Žadatelé z pražských obvodů mají omezenou možnost získávat peníze z EU. Všechny operační programy, prostřednictvím kterých ostatní regiony prostředky ze strukturálních fondů čerpají, Pražany z řad žadatelů předem vylučují.
Přesto však mají některé části hlavního města šanci, jak se k evropským penězům dostat. Vedle operačních programů tu jsou totiž také takzvané jednotné programové dokumenty pro cíle 2 a 3 (JPD2, JPD3), tedy tituly, které jsou určeny výhradně pro žadatele z hlavního města. Počátkem prosince se znovu otevřela šance získat prostředky právě z programu JPD 2.
Není vždy podmínkou, že se o podporu musí ucházet pouze nezisková organizace či městská část. V řadě případů mají šanci i podnikatelé či profesní sdružení.
Zajímavou možností může být například program, který podporuje rozšiřování internetu, telekomunikačních sítí či rozvoj práce z domova nebo elektronického obchodu. Na takový záměr, který může stát až osm miliónů korun, přitom může podnikatel získat dotaci, jež mu proplatí až třicet procent přípustných nákladů.
Jenže samotný záměr nestačí. Je třeba mu dát také náležitou formu. Tedy nalézt dobré zdůvodnění, proč podnik chce investovat právě do této oblasti, a doložit, jak projekt pomůže rozvoji města a komu prospěje.
A v tom se podle odborníků nejčastěji dělají chyby. Stačí málo, a sebelepší projekt neuspěje. Na co by si tedy žadatelé měli dát pozor?
„Především by si měli před podáním žádosti důkladně pročíst právě platné podmínky,“ říká Marek Havrda z organizace INstrategy, která se zabývá přípravou projektů. Podmínky se totiž mohou mění.
Důležité je také doložit, že je projekt takzvaně udržitelný, tedy že splní svůj účel. „Žadatel musí zajistit, aby investice sloužila alespoň pět let, jinak hrozí, že peníze bude muset vrátit,“ doplnil Havrda. Aby mohl záměr podnikatele uspět, je třeba také doložit, že je o jeho investici zájem. „Argumenty by tak měl mít podpořeny čísly, průzkumy či analýzami,“ vysvětluje Havrda. Zájemce by měl rovněž doložit, že je jeho záměr skutečně proveditelný.
Jedním z důvodů odmítání žádostí v minulých kolech totiž bylo právě to, že investoři nepočítali s možnými riziky, nezajistili dostatečné financování, neměli dobře uzavřené smlouvy či nesehnali příslušná povolení. Aby se zájemci vyhnuli zbytečným problémům, mohou zdarma využít služeb specializovaných poradců ze Vzdělávacího centra pro veřejnou správu České republiky. Této možnosti mohou podle informací z pražského magistrátu využívat až do dvacátého ledna příštího roku. Téhož dne je také možné nejpozději podat projekt v rámci této výzvy.