21.10.2005
„V minulosti jsem byl ve své kritice EU sám, ale v současné době zjišťuji, že se kritika unie stává stále více modním prvkem“, říká český prezident.
Po dlouhou dobu byl český prezident Václav Klaus jedinou hlavou státu, která otevřeně kritizovala návrh evropské ústavy. Referenda ve Francii a Nizozemsku na přelomu letošního května a června tuto situaci výrazně změnily.
„Mohu být sám mezi prezidenty evropských zemí a šéfy jejich vlád, ale určitě nejsem sám mezi Evropany“, uvedl Klaus v interview pro internetový server EUobserver. Podle něj se atmosféra v Evropské unii podstatně změnila. Koná se podle něj více relevantních diskusí o evropských otázkách a budoucnosti Evropy a to znamená zlom v myšlení Evropanů. „V minulosti jsem byl ve své kritice EU sám, ale v současné době zjišťuji, že se kritika unie stává stále více modním prvkem“, sdělil dále Klaus.
Klaus měl v poslední pár dnech nabitý „evropský program“. Zúčastnil se konference v Göteborgu, po které se setkal v rámci recepce se zástupci švédské královské rodiny a poté odcestoval na do Londýna, kde spolu s ostatními politiky pogratuloval bývalé šéfce britské vlády Margaret Tchatcherové k jejím 80. narozeninám.
Prezident vyzývá k aktivitě
Vytvoření určitého „prostoru k reflexi“, kterým členské státy reagovaly na odmítnutí euroústavy ve zmíněných referendech, Klaus stále považuje za nedostatečné a špatné opatření. Pauza podle něj pouze zvýší nečinnost v otázce budoucnosti Evropy. Apeluje proto na to, aby tato nečinnost co nejdříve skončila.
Podle Klause Evropská unie potřebuje změnu. Upozornil na to, že by bylo špatné, kdyby se blok spokojil se současným stavem nebo se zpomalením evropské integrace. Vyzval zároveň k revizi „celého evropského projektu“ a pohřbení myšlenek na společný evropský stát. Odmítá také myšlenku, že se rozdílné země mohou integrovat různou rychlostí a do jiného stupně a opět apeloval na vytvoření „Organizace evropských států“, ve které by každý stát byl individualitou.
Co se týká evropské ústavy, tak si český prezident myslí, že by se mohla opět dostat na jednací stůl, ale až po nástupu nové generace evropských politických lídrů. „Eurofilové se určitě budou snažit o comeback ústavy. Já se ale v současnosti obávám, že by se nebojovalo o ústavě. Příznivci ústavy mohou své cíle týkající se Evropy vyjádřit i bez ní“, dodal Klaus.
Je podle něj důležité, aby pokračovala integrace, tak jak jí navrhl bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors.