Chirac kritizuje Evropskou komisi

04.10.2005
Francouzský prezident Jacques Chirac ostře zkritizoval Evropskou komisi za nedostatečnou obranu evropských zájmů. Obhajoval také zahájení tureckých vstupních rozhovorů.

Francouzský prezident Jacques Chirac ostře zkritizoval Evropskou komisi za nedostatečnou obranu evropských zájmů. Uvedl to po setkání s italským premiérem Silviem Berlusconim.

„Posláním Evropy je také, a řekl bych hlavně, bránit Evropu a její zájmy,“ řekl Chirac, podle něhož „není normální“ aby se komise distancovala od problémů, jako je oznámené propouštění v pobočkách americké firmy Hewlett Packard v Evropě. Přímo ovšem tuto společnost nezmínil.

Nedostatečnou ochranu evropských zájmů podle něj stále více chápou evropští občané jako „zklamání Evropou“, které se projevilo odmítnutím ústavy EU v referendech ve Francii a v Nizozemsku.

kvůli údajně nedostatečné obraně evropských zájmů a hájil zahájení rozhovorů o vstupu Turecka do Evropské unie, které vzbuzuje v řadě zemí včetně Francie značné výhrady. Učinil tak na společné tiskové konferenci s italským premiérem Silviem Berlusconim po jejich jednání v Paříži.

Francouzský premiér také podpořil zahájení tureckých rozhovorů o vstupu do EU. Za důvod své podpory rozhovorům o vstupu Turecka do EU Chirac označil nutnost zanechat dalším generacím Evropanů „co nejširší prostor, kde by byly zakořeněny mír a demokracie“. Odmítnout Turecko by také podle něj mohlo vrhnout tuto zemi do náruče muslimského integrismu.

Většina Francouzů vstup Turecka do EU odmítá a tento postoj převládá i v řadách Chirakovy vládní většiny. Prezident ale řekl, že nelze předjímat, jaký bude postoj Francouzů, až bude jednání ukončeno, tedy za deset či patnáct let. Připomněl, že právě proto prosadil ústavní reformu, podle níž se Francouzi budou moci vyjadřovat k dalšímu rozšiřování unie v referendu.

Dnešní tisková konference byla prvním Chirakovým větším veřejným vystoupením po jeho nedávné malé mozkové příhodě. Prezident nejevil žádné známky nějakého postižení.

Sdílet tento příspěvek