Prodi vyhrál, Berlusconi chce přepočítat hlasy

12.04.2006
Díky nepatrnému volebnímu náskoku, ale i změně, kterou prosadil jeho soupeř Silvio Berlusconi, se sjednotitel nesourodé italské levice Romano Prodi může pustit do sestavování nové italské vlády.

Díky nepatrnému volebnímu náskoku, ale i změně, kterou prosadil jeho soupeř Silvio Berlusconi, se sjednotitel nesourodé italské levice Romano Prodi může pustit do sestavování nové italské vlády.
Prodiho středolevé seskupení Jednota získalo těsnou většinu v obou komorách italského parlamentu. Rozhodlo pouze 0,07 procenta hlasů, tedy pětadvacet tisíc voličů. Ve Sněmovně má Prodi díky komplikovanému systému většinu téměř sedmdesáti hlasů, v Senátu ale jen sedmi křesel. Pět získal díky hlasům Italů volících poprvé ze zahraničí.
Byl to poražený Berlusconi, kdo prosadil, aby volili i Italové z ciziny. Tyto hlasy ho stály vítězství.

Prodi může počítat s podporou většiny ze sedmi doživotních senátorů, mezi nimiž jsou například slavný karosář Sergio Pininfarina, nositelka Nobelovy ceny za lékařství Rita Levi Montalcini či bývalý premiér Giulio Andreotti.
Pravicový blok Silvia Berlusconiho však včera upozornil na údajné neregulérní hlasy. Vítězství Prodiho proto odmítal oficiálně uznat, i když jeden z jeho ministrů, Roberto Maroni z Ligy severu, už veřejně Prodimu pogratuloval.
Prodi včera potvrdil, že se chystá sestavit vládu. „Máme většinu, která umožňuje vládnout,“ řekl tento politik.

Jeho vláda však bude slabá. Disponuje nesourodou koalicí, musí smířit posílenou radikální levici s katolíky. „Bude velmi obtížné tišit pnutí v koalici,“ řekl listu Il Sore 24 Ore politolog Stefano Folli. „Prodi bude jen velmi obtížně prosazovat svůj program.“

Kdo bude vládnout?

Podezřelé lístky

V případě, že Berlusconiho koalice bude nadále protestovat proti výsledku hlasování, 43 tisíc zrušených hlasů bude odvezeno do Nejvyššího kasačního soudu v Římě, kde budou jednotlivě kontrolovány soudcem za přítomnosti policie.
Podobná procedura by si však vyžádala několik týdnů. Většina komentátorů je přesvědčena, že po prvních protestech nakonec Berlusconi od svého úmyslu upustí, protože jej spojenci nepodpoří.

Levice se kontrole na Nejvyšším kasačním soudu nebrání, její předáci však tuto možnost komentovali dosti jízlivě.
„Když jeden prohraje, hledá důvod k útěše,“ prohlásil tajemník Demokratické levice Piero Fassino. „Ať se obrátí na svého ministra vnitra, jestli dobře počítal,“ řekl šéf strany Kopretina Rutelli.

Autor: Josef Kašpar, Jiří Sládek

Sdílet tento příspěvek