Polské víno se chce stát lahůdkou EU

21.09.2008
čtk

Spojovat víno s Polskem vypadá na první pohled poněkud divně. Jenže situace v evropském vinařství se rychle mění.

Tradiční vodka už jen sotva kraluje na stolech Poláků, na její místo se tlačí pivo a víno, a to dokonce místní. Zemi ovládla móda polského vína, ačkoliv to se legálně prodávat ještě nemůže.

Domovem vína v Polsku je Zelená Hora na západě země. „První sazeničky podle německé legendy přinesli do Zelené Hory osadníci z Bavorska už v roce 1150. Tehdy však sloužilo liturgickým účelům, křesťanství bez vína se zkrátka nemohlo rozšiřovat,“ vysvětluje Arkadiusz Czynczo ze zelenohorského muzea vína, které je jediným takovým v Polsku.

Zlatý věk zažíval nápoj v zemi v 17. století. Tehdy jej bylo tolik, že se pilo na čas. „Člověk zaplatil dva feniky za vstup do krčmy a mohl po omezený čas vypít vína, kolik chtěl,“ popsal ČTK Mieczyslaw Soppa ze skanzenu ve vesničce Ochla, kde se nachází poslední vinařská věž na území Polska.

Víno v regionu se stalo osudným pro ženichy. Mládenci totiž často zapíjeli svobodu i celý týden. Po takovém vinném tahu však nejeden z nich při cestě do kostela zapomněl, koho si bere. Městská rada proto vydala vyhlášku, která nařizovala zkrátit mládenecký večer na jeden den.

O zelenohorském víně psalo mnoho známých lidí, většinou však kriticky. Přeci jen nápoj z regionu, který je poněkud vysunutý na sever, byl dost kyselý. Toho využila německá rodina, která založila v Zelené Hoře výrobnu šampaňského, jež se ve městě produkovalo až do roku 1946 stejně jako koňak. „Kyselost, která u vína vadí, totiž šampaňskému a koňaku naopak prospívá,“ vysvětlil Czynczo.

Někdejší německá fabrika se později přeměnila v Lubuské vinařské závody, kde se vyráběla hlavně ovocná vína. Podnik zkrachoval v roce 1999. „Zdálo se, že ten rok bude datem ukončení výroby vína u nás, ale díky nadšencům začaly po roce 2000 vznikat nové vinice a tradice byla navázána,“ doplnil průvodce v útulném sklepním muzeu.

Vinobraní, které se v Zelené Hoře koná už 155 let, tak znovu začalo patřit vínu. „Dříve to totiž během vinobraní vypadlo jako na velkém tržišti, jen se tu víc pilo, víc jedlo a víc prodávalo oblečení,“ řekl ČTK Jaroslaw Wnorowski ze zelenohorského informačního centra. Letos se týdenní slavnosti, které začaly tradičně tím, že starosta předal klíče od města bohovi vína a plodnosti Bakchusovi, obešel bez stánků s oblečením. Zato víno teklo proudem a to polské dokonce zadarmo.

Polští vinaři totiž zatím nemohou své víno prodávat, pokud nesplňují přísné předpisy. Proto jej nabízejí k degustaci. „Hektolitry našeho vína musíme pít se známými, protože nikdo nemůže vyhovět předpisům,“ vysvětlil Roman Grad, ředitel Zelenohorského vinařského spolku. Podle dosavadního zákona by vinaři museli mít například laboratoř či splňovat přísné hygienické normy a platit vysoké daně, což se jim nevyplácí. Někteří zatím z vína vyrábějí octy, marmelády nebo jakési vinařské jednohubky. „To je bobulka vína, do níž se vkládá česnek či paprika, estragon nebo máta, vzniklá chuťovka se skvěle hodí k pivu či vodce,“ popsal Wnorowski.

Odhaduje se, že v Polsku je okolo 300 hektarů vinic, což je zhruba stejný stav jako před druhou světovou válkou. Vinařstvím se zabývá okolo 2500 osob a pěstitelů přibývá. Vinice se houfně zakládají v okolí Zelené Hory, ale i Krakova či na jihovýchodě u slovenských hranic. Pro zkušenosti vinaři jezdí do Česka, Německa či na Slovensko. „Někteří se smáli, že Evropská unie zařadila Polsko mezi vinařské země, ale uvidíme, kdo se bude smát naposledy,“ upozornil Czynczo.

Důvod k radosti už polští vinaři mají. Vláda totiž nedávno schválila změnu zákona, která umožní vinařům polské víno legálně prodávat. Podepsat ji musí ještě prezident Lech Kaczyński, který nedávno region navštívil. „Chuť po našem víně mu snad ještě zůstala na jazyku, tak by s tím neměl být problém,“ těší se Jerzy Prendkowski, který víno pěstuje od roku 1982. „Naštěstí léta vínu přidávají, nekazí se. A co se nevejde do sklepa, to vypijeme se sousedy,“ dodal usměvavý vinař, který věří, že příští vinobraní přinese nejen dobrou náladu, ale konečně i zisk.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek