Černý vrátí vládě peníze za Entropu

21.01.2009
čtk

Autor Entropy David Černý uzavřel s úřadem vlády novou smlouvu o projektu. V ní se zavázal, že vrátí peníze, které do projektu reprezentujícího Česko při předsednictví vložil stát. Nová smlouva ruší smlouvu původní; autor také nebude požadovat nic za nájem díla, sdělila ČTK mluvčí vicepremiéra Alexandra Vondry Michaela Jelínková.

Stát za projekt zaplatil 1,9 milionu korun, za jeho půlroční pronájem v Bruselu měl dát 1,2 milionu korun, ale podle nové smlouvy to bude jen symbolická koruna.

Úřad vlády poté, co zjistil, že Entropu nevytvořilo 27 umělců, ale jen Černý a jeho tým, říká, že ho český umělec podvedl. Černý ale uvádí, že v původní smlouvě s vládou nebyla účast žádných dalších autorů zmíněna. Kontrakt, na jehož základě projekt vytvořil, byl uzavřen jen mezi ním a vládou. Řekl to v rozhovoru s ČTK. To, že se rozhodl vrátit státní peníze do projektu investované, je podle něj jen jeho dobrá vůle. Peníze byl prý připraven vrátit, až se jeho mystifikace prozradí.

Smlouva, která má mnoho stran a kterou je autor ochotný zveřejnit, obsahuje podle něj údaje o mechanických, stavebních, výrobních a dalších aspektech díla. Zahrnuje vizualizace, rozpočet na modely, ale i upomínkové předměty, které by se mohly podle Entropy vyrábět. Všechny podmínky smlouvy jsem splnil a všechno jsem odevzdal bez problémů, uvedl autor, který je nyní v New Yorku.

Podle úřadu vlády ale projekt, který byl výstupem smlouvy, již počítal s oslovením umělců z jednotlivých zemí EU. Právě takový přístup měl zaručit autenticitu a celkovou pestrost výpovědí, která je Evropě vlastní, uvedla Jelínková. Smlouva úřadu vlády s Černým o projektu má podle ní pět stran, projekt měl rozsah 111 stran.

Černý nyní říká, že Entropu dotoval svými penězi. Ale to byla součást projektu, řekl. Dalších deset milionů korun, které byly potřeba na výrobu a instalaci, pochází ze soukromých zdrojů.

Plastika s názvem Entropa se strefuje do stereotypů spojovaných se zeměmi evropské sedmadvacítky. Například Nizozemsko známé tím, že jeho značná část území leží pod hladinou moře za pobřežními hrázemi a že v něm žije řada přistěhovalců, je vyobrazeno jako zatopená země, z níž vykukují jen minarety.

Umělecké dílo je přijímáno různě, nejostřeji se zatím ohradilo Bulharsko, které je v instalaci zobrazeno jako země pod tureckým vlivem, který symbolizuje turecký záchod. Po oficiální stížnosti země se Česko rozhodlo tuto část plastiky zakrýt. Proti tomu se ale prostřednictvím internetové petice ozvalo několik stovek lidí.

Černý původně tvrdil, že skládačku vytvořili umělci ze všech členských zemí unie. Nakonec se ukázalo, že autorem je on sám s několika kolegy z ČR. Případně dotčeným zemím se omluvil autor i vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, Bulharsku se zvlášť omluvil také prezident Václav Klaus, který dílo kritizuje.

On sám je však také předmětem Černého ztvárnění – sporné prezidentovy výroky o změně klimatu či globalizaci jsou pro něj natolik signifikantní pro Českou republiku, že si je vybral jako to, co zemi charakterizuje. A dodal, že pokud chtěl svou prací někoho skutečně urazit, byl to jedině Klaus, který podle Černého uráží Čechy.

Společnost Media Tenor v úterý zveřejnila svou analýzu čtyř domácích deníků z pěti dnů minulého týdne, podle níž byla Entropa v českém tisku hodnocena převážně neutrálně, a to ve 43 procentech případů. Negativní hodnocení obsahovalo 37 procent výpovědí a 19 procent pozitivních.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek