Britští poslanci slyší na varování Moskvy

14.06.2009
čtk

Protiraketový štít, který chtějí Spojené státy postavit v České republice a v Irsku, by mohl poškodit zájmy NATO, kdyby vznikl proti vůli Ruska, uvedli dnes podle agentury Reuters poslanci ze zahraničního výboru britského parlamentu. Ve zprávě o nešíření zbraní varovali, že protiraketový deštník, který chtějí USA postavit jako obranu proti Íránu či KLDR, nemusí znamenat zvýšení evropské bezpečnosti.

Nejsme přesvědčeni o tom, že obrana proti balistickým střelám v České republice a v Polsku, kterou plánují Spojené státy, představuje v nyní zamýšlené podobě a za současných okolností čistý zisk pro evropskou bezpečnost, tvrdí zpráva podle Reuters.

Docházíme k závěru, že při rozmístění jednotek navzdory nevůli z Ruska by to mohlo být vysoce škodlivé pro obecné bezpečnostní zájmy NATO, uvádí také zpráva.

Přestože USA opakovaně tvrdí, že štít není namířen proti Rusku, Moskva se proti plánům na jeho stavbu od počátku tvrdě staví a vyzvala Washington, aby od nich upustil.

Zahraniční výbor britského parlamentu sdružuje zákonodárce z hlavních politických stran. Podle výboru by případný protiraketový štít v Evropě, pokud by měl vůbec vzniknout, měl být společným systémem Spojených států, NATO a Ruska.

Výbor také kritizoval britskou vládu, že dovolila Američanům využít dvě britské letecké základny jako část amerického protiraketového štítu. Jde o základny v severoanglickém Menwith Hill a Fylingdales.

Toto rozhodnutí bylo podle výboru politováníhodné, vezmeme-li v úvahu, že Spojené státy během vývoje svého systému odstoupily od Smlouvy o nerozmisťování systémů raketové obrany, uvedl výbor. USA odstoupily od této smlouvy v roce 2001, údajně proto, že jim bránila rozvíjet vlastní protiraketovou obranu.

Američané chtějí postavit štít na obranu před případným útokem z Íránu, který se odmítá vzdát svého jaderného programu. Přestože Teherán tvrdí, že chce nukleární program výhradně pro mírové účely, mezinárodní společenství jej podezírá, že si chce vyrobit atomovou hlavici.

Stavbu štítu prosazovala hlavně předchozí americká administrativa George Bushe, nynější vláda Baracka Obamy se k němu staví podstatně vlažněji. Jasné slovo, zda Američané chtějí štít postavit nebo ne, nebylo řečeno.

Rusko před několika dny prohlásilo, že rusko-americká spolupráce proti raketovým hrozbám je možná jedině tehdy, zřeknou-li se Američané plánů na stavbu štítu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek