Verdikt nad Su Ťij odsoudila EU, Británie, Francie i Austrálie

12.08.2009
čtk

Verdikt nad barmskou disidentkou Do Aun Schan Su Ťij, která musí strávit dalších 18 měsíců v
domácím vězení, odsoudili mimo jiné Evropská unie, britský premiér, francouzský prezident, Austrálie i humanitární organizace a sdružení na ochranu lidských práv.

Evropská unie považuje proces se Su Ťij za neopodstatněný a nelegální, a odsuzuje dnešní výrok soudu, píše se v prohlášení švédského předsednictví. Sedmadvacítka na rozsudek prý odpoví dalšími cílenými opatřeními proti těm, kteří jsou za něj zodpovědní. Evropská unie chce také dále posílit restriktivní opatření jdoucí proti barmským ekonomickým zájmům.

Sedmadvacítka v prohlášení uvádí, že zintenzivní spolupráci se spojenci v mezinárodním společenství a zejména v Asii, aby dosáhla společného cíle, kterým je bezpodmínečné propuštění Su Ťij. To je podle EU nezbytný první krok na cestě ke skutečnému národnímu usmíření v Barmě, které je třeba, pokud má být na volby v roce 2010 pohlíženo jako na svobodné a demokratické.

Britský premiér Gordon Brown označil rozsudek za hrůzný a prohlásil, že jej odsouzení vůdkyně barmské opozice zarmoutilo a rozčílilo. Podle Browna jde o snahu barmské junty zabránit Su Ťij v účasti ve volbách v příštím roce.

Je to další důkaz toho, že vojenská vláda v Barmě je odhodlána zcela pohrdat běžnými standardy vlády práva a jednat navzdory mezinárodnímu přesvědčení, řekl Brown. Obžaloba byla pouhou záminkou, protože skutečným cílem je přerušit spojení Su Ťij s lidmi, pro které je světlem naděje a vzdoru, uvedl britský premiér a vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby zavedla celosvětové sankce na prodej zbraní do Barmy.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyzval EU, aby přijala nové sankce proti barmskému režimu, zvláště v oblasti exportu dřeva a rubínů. Austrálie požaduje, aby barmská junta okamžitě propustila nejen Su Ťij, ale i dalších 2000 politických vězňů.

Jako nespravedlivý rozsudek ve zmanipulovaném procesu odsoudila verdikt barmských úřadů česká humanitární organizace Člověk v tísni. Zároveň vyzvala Radu bezpečnosti a generálního tajemníka OSN, aby okamžitě přijali přísnější restriktivní opatření vůči barmské vojenské juntě. Rada bezpečnosti by prý měla zvážit opatření zahrnující zavedení celosvětového zbrojního embarga vůči Barmě a zřízení komise, která vyšetří zločiny proti lidskosti spáchané barmským vojenským režimem.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) odsouzení Su Ťij charakterizovala jako hanebnou politickou a soudní maškarádu. Generální tajemnice AI Irene Khanová prohlásila, že prioritou je zajistit okamžité a bezpodmínečné propuštění Su Ťij a že proto OSN stejně jako Sdružení zemí jihovýchodní Asie musejí dál vyvíjet tlak na Rangún.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek