Barroso sbírá hlasy europoslanců pro znovuzvolení

08.09.2009
čtk

Šance José Barrosa na znovuzvolení předsedou Evropské komise postupně rostou, jak sbírá hlasy jednotlivých frakcí Evropského parlamentu. Přestože se v poslední době objevilo několik možných kandidátů pro případ, že by Barroso neuspěl při volbě, která by se v EP mohla konat již příští týden, odhadují experti i někteří europoslanci jeho šance jako nejmíň sedmdesátiprocentní.

Jediným, kdo zatím oficiálně vyhlásil, že současného šéfa EK nepodpoří je euroskeptická frakce Evropa svobody a demokracie, která má ale jen 32 ze 736 europoslanců.

Prakticky nulové šance má předseda komise i mezi poslanci zelených, kteří vedli kampaň ve volbách do Evropského parlamentu pod heslem Zastavte Barrosa!. Menšími kritiky nejsou ani zákonodárci krajní levice (GUE/NGL), kam spadá například česká KSČM a s nimiž se nejvyšší představitel EK setká odpoledne. Hlasy všech těchto frakcí však nebudou pro Barrosa rozhodující.

Rozhodovat se bude především v řadách sociálních demokratů, kteří s podporou Portugalce stále váhají. Jako první Barroso přesvědčoval poslance Evropské konzervativní a reformní skupiny, kam spadají především britští konzervativci a představitelé české ODS. Jejich podporu získal, přestože členové této frakce patří mezi odpůrce Lisabonské smlouvy, za niž současný předseda EK vytrvale bojuje.

Určitě se tahle frakce s panem Barrosem neshodne úplně na všem. Na druhé straně je pravda, že představuje stále ještě ten reformnější proud v Evropské unii, řekl ČTK a Českému rozhlasu europoslanec za ODS a místopředseda frakce Jan Zahradil.

Podle něj je Barroso pro členy jeho frakce přijatelnější než další případní kandidáti. Francouzský odpoledník Le Monde uvedl jako jednoho z možných kandidátů francouzského premiéra Françoise Fillona. Liberální frakce v parlamentu by zase v čele komise ráda viděla svého předsedu a bývalého belgického premiéra Guye Verhofstadta.

Pokud jde o pana Verhofstadta, to je ještě daleko větší federalista než pan Barroso. Ten skutečně usiluje o Spojené státy evropské, doplnil Zahradil.

Současný předseda komise má v současnosti jisté hlasy lidovecké frakce, která je v Evropském parlamentu po červnových volbách největší s 265 poslanci. Ke zvolení však bude potřebovat nejspíš i hlasy některých sociálních demokratů, kteří však stále váhají s načasováním volby. Nelíbí se jim nejistota kolem lisabonské smlouvy, o které z velké části rozhodnou irští voliči v opakovaném referendu 2. října.

Potřebujeme více času, abychom se podrobně seznámili s programem pana Barrosa. Sociální demokraté s ním chtějí zevrubně a konstruktivně diskutovat o politických prioritách komise na její další pětileté období. Chceme také vědět, na základě které smlouvy bude nakonec nová komise volena. Hodně může napovědět výsledek druhého irského referenda, uvedl místopředseda sociálních demokratů v EP Hannes Swoboda.

O konečném datu volby politické frakce rozhodnou až ve čtvrtek. Pravděpodobnější je varianta, že se bude hlasovat příští týden, konkrétně 16. září ve Štrasburku. O tomto datu totiž hovoří i předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Druhou variantou je volba říjnová, tedy po irském referendu o Lisabonské smlouvě.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek