Evropská komise se postavila za ČR ve sporu s Kanadou o víza

20.10.2009
čtk

Evropská komise zřejmě doporučí zemím Evropské unie zavedení víz pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů, neučiní-li Kanada do konce roku vstřícné kroky v zájmu snadnějšího vydávání víz pro Čechy a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového stavu s ČR. Uvádí se to v návrhu zprávy analyzující česko-kanadský spor o víza, jenž má ČTK k dispozici.

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy letos v červenci. Tato vysoce politováníhodná situace by měla být uzavřena co možná nejrychleji, píše se v návrhu zprávy výkonného orgánu 27členného bloku. Bude ale na jednotlivých zemích EU, zda případné doporučení komise na zavedení diplomatických víz vyslyší či nikoli. ČR už víza pro kanadské diplomaty v reakci na červencové rozhodnutí Ottawy zavedla.

V návrhu, jehož text se může změnit, komise Kanadu vybízí, aby obnovila své pracoviště v ČR, na němž by úřady víza prozatím vydávaly. Češi nyní musí kvůli vyřizování dokladů jezdit do Vídně. Komise vyzývá Kanadu, aby stanovila jasná opatření, k nimž hodlá v blízké budoucnosti přistoupit v zájmu zrušení vízového požadavku vůči českým občanům, uvádí také návrh.

Kdy přesně by se měla komise návrhem zprávy zabývat, není zatím podle mluvčího komise Micheleho Cerconeho stanoveno. O dokumentu by se ale měli už v pátek v Lucemburku bavit ministři vnitra zemí EU.

Podobné varování Kanadě, jaké obsahuje návrh zprávy, vyslal do Ottawy již v září eurokomisař pro vnitro a justici Jacques Barrot.

Kanada svůj jednostranný krok z července vysvětlovala jako při podobné situaci před pár lety tím, že z Česka registruje velký počet žadatelů o azyl; významné množství z nich tvořili Romové. Češi to kritizovali a obrátili se na EU, aby jim situaci pomohla vyřešit. Upozorňovali třeba na to, že na vině je do značné míry špatně fungující kanadský azylový systém, což Ottawa i připouští.

Evropská komise pak měla za úkol připravit hodnotící zprávu o česko-kanadském sporu. V návrhu jejího znění Brusel třeba zdůrazňuje, že tento případ je vůbec prvním v historii, kdy nějaká třetí země obnovila vízovou povinnost pro občany některého členského státu EU.

Při minulých jednáních EU, ať už na úrovni ministrů zahraničí nebo ministrů vnitra, zaznívala směrem k Praze z řady států EU podpora. Například Slovensko se dalo slyšet, že podpoří vše, co by mohlo pomoci současnou situaci zvrátit.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek