Evropa čeká na pokles hladiny řek

08.08.2010
čtk

Situace po katastrofálních sobotních záplavách se v částech střední Evropy pomalu uklidňuje. V Horních Rakousích přestalo pršet a lidé začali likvidovat škody, které povodně způsobily. Saská Nisa se dnes ráno dostala do rekordních výšek, její hladina dosáhla 7,07 metru, což je nejvyšší hodnota od počátku měření v roce 1912. Hladina by měla začít klesat odpoledne.

O uklidnění v tomto okamžiku ještě nelze mluvit, ale odpoledne bude stav vody postupně klesat, řekl hydrolog Uwe Büttner. V Německu si sobotní povodně vyžádaly zatím tři oběti, další tři lidé zemřeli v Polsku. Na německé straně Krušných hor se žena a dva muži ve věku nad 60 let utopili, když vynášeli věci ze zatopeného sklepa. Polský ministr vnitra Jerzy Miller dnes oznámil, že v Polsku zemřeli rovněž tři lidé, odmítl nicméně sdělit detaily, protože ještě nebyly informováni příbuzní obětí.

Dramatická situace panovala kolem Zhořelce v německo-polském pohraničí severně od Liberecka, které povodně zasáhly nejvíc v České republice. Na německé straně Zhořelce zatím voda neklesá. V částech okresu Zhořelec a v Saském Švýcarsku byl už v sobotu vyhlášen stav nouze a železniční doprava mezi Saskem a Českem byla přerušena. Z povodí Nisy i z horských oblastí bylo v Německu nutno evakuovat podle posledních informace téměř 2000 lidí. Jen v Žitavě bylo převezeno do bezpečí na 800 lidí na lodích. Podle DPA ale v Žitavě už voda klesá, zhruba o devět centimetrů za hodinu. Přívalovou vlnu z Nisy čeká Braniborsko.

Sasko si v sobotu s obavami připomínalo katastrofální povodně v srpnu 2002. Také tehdy se řeky po vydatných deštích vylily z břehů, a vodní živel připravil o život 21 lidí. V Polsku byla zcela zaplavena obec Bogatyně v česko-polsko-německém trojmezí severně od Hrádku nad Nisou, kde řeka strhla most. Podle serveru onet.pl ale už voda opadá. Poté co povodňová vlna protrhla v sobotu večer hráz na polské přehradě Witka v pohraničí s Německem, bylo třeba evakuovat lidi z oblasti mezi Bogatyní a polským Zhořelcem. V Polsku jsou stále mnohé domácnosti bez elektřiny a tekoucí pitné vody.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek