Rozpad Belgie by prý způsobil horší krizi než v Řecku

13.09.2010
čtk

Případnému rozpadu Belgie sužované spory Vlámů a Valonů brání podle ekonomů citovaných belgickým tiskem jen těžko překonatelné ekonomické překážky. Jde zejména o to, komu by připadl Brusel, a také o to, jak by si nově vzniklé subjekty mezi sebe rozdělily masivní belgický dluh.

O možném rozpadu Belgie, v níž asi 60 procent obyvatel tvoří Vlámové, se hovoří dlouho. Spekulace nabyly na intenzitě v posledních týdnech kvůli dalšímu krachu jednání o nové vládě. Vlámské strany se neshodly s frankofonními seskupeními na nutných reformách týkajících se práv jazykových skupin a financování regionů.

Belgii tvoří frankofonní jih (Valonsko), vlámsky hovořící sever (Vlámsko) a dvojjazyčný Brusel. Na východě země žije i malá německá menšina. Valonsko je chudším regionem. Na jeho rozvoj tak přispívají vlámští daňoví poplatníci. Brusel je sice obklopen převážně vlámskými oblastmi, ale obýván je z velké většiny frankofonními Belgičany.

Nové státy by dusil enormní dluh

Hospodářské překážky rozdělení země jsou takřka nepřekonatelné, napsal belgický list La Libre Belgique. Jeden z hlavních problémů při rozpadu Belgie by podle něj byl, jak mezi případné části podělit masivní dluh, který Belgie má a který na konci roku 2009 dosahoval 345 miliard eur, tedy asi 100 procent hrubého domácího produktu.

Nové státy by zřejmě čekalo na finančních trzích to, že by si musely půjčovat za vyšší úroky než nyní. V případě Valonska by byly ještě vyšší než u Vlámska, soudí experti. Ratingy regionů by byly určitě nižší než u Belgie, vysvětlil to ekonom Ivan Van de Cloot.

Giuseppe Pagano, který učí veřejné finance na univerzitě v Monsu, naznačil potíže Valonska. Zatímco v tomto regionu je kolem 41 procent nezaměstnaných Belgičanů, tak tato oblast produkuje jen asi 28,5 procent HDP. Ve Vlámsku je 45 procent nezaměstnaných, ale vytváří se tam 63 procent bohatství země. To by v případě rozpadu podle expertů vyvolalo zásadní problémy.

Byl by to šok nevídaného rozsahu, řekl ekonom Etienne de Callatay. Podle něho by nynější potíže Řecka proti tomu byly jen něčím zanedbatelným. Řecku přitom musela přispěchat na pomoc eurozóna, protože jinak by se země nevyhnula státnímu bankrotu.

Boj o Brusel

Další věcí je, co by se počalo s Bruselem. Brusel představuje ekonomické plíce země. Tvoří 20 procent hrubého domácího produktu. Každý si bude chtít vzít Brusel, uvedl Baudouin Velge ze společnosti Interel. Nějaké řešení týkající se Bruselu je téměř nemožné, dodal.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek