Bulharský parlament schválil zákon o občanství za 13 milionů korun

14.02.2013
čtk

Kontroverzní zákon o bulharském občanství prošel parlamentem, když zákonodárci přehlasovali veto bulharského prezidenta. Předpis počítá s udělením bulharského občanství za částku odpovídající v přepočtu téměř 13 milionům korun, a také se zmírněním požadavků pro získání trvalého pobytu v zemi.

Zákon, původně schválený loni v listopadu, nabízí bulharské občanství cizinci, který investoval nejméně milion leva do bulharského podniku.

Bulharský pas umožňuje držiteli bezvízový vstup i do schengenského prostoru volného pohybu a také vykonávat některá povolání v západní Evropě. Podle agentury AFP nový zákon tak patrně bude velice žádoucí pro Rusy i občany těch balkánských zemí, které dosud nejsou členy Evropské unie.

Bulharský prezident Rosen Plevneliev zákon v prosinci vetoval, protože usoudil, že udělování občanství by nemělo být založeno na „finančních argumentech“. Veto přimělo parlament zákon znovu posoudit, ale po středečním hlasování nemá prezident jinou možnost, než zákon podepsat, a ten tím vstoupí v platnost.

Parlament – tentokrát v souladu s prezidentovým přáním – zmírnil podmínky pro získání trvalého pobytu, který by cizinec měl získat rok před tím, než si bude smět podat žádost o naturalizaci. Dříve zahraniční investor musel vložit nejméně čtyři miliony leva do bulharské firmy s přinejmenším padesátkou zaměstnanců, aby trvalý pobyt získal. Od nynějška postačí investice 600 tisíc leva (asi 7,8 milionu korun) či dokonce jen 250 tisíc leva (3,2 milionu) v zaostalých regionech.

Bulharsko vstoupilo v roce 2007 do EU, kde zůstává jednou z nejchudších zemí. Od nového zákona si poslanci slibují, že přilákají nové přímé zahraniční investice, s nimiž má země problémy: v roce 2008 přilákala 6,55 miliard eur, předloni jen 1,75 miliardy.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek