Řekové vyšli do ulic kvůli hromadnému propouštění

02.05.2013
čtk

Řecko v rámci prvomájových akcí ochromila celodenní stávka u lodních spojů a na železnicích. Dopoledne stávkovali i zaměstnanci v hromadné dopravě. V Aténách a dalších městech se konaly demonstrace, které svolaly dvě hlavní odborové centrály s cílem vyvinout nátlak na vládu, aby bojovala proti prohlubující se nezaměstnanosti.

Na protest proti přísné úsporné politice řecké vlády vstoupily do stávky tisícovky lidí. V Řecku přitom letos 1. máj výjimečně není dnem pracovního klidu. Svátek byl přesunut na příští úterý kvůli oslavám ortodoxních Velikonoc. Ráno stála v Aténách veškerá hromadná doprava. Přerušena byla také mezinárodní trajektová přeprava, ale stávka se nedotkla spojení mezi Řeckem a Itálií.

Uzavřena zůstala také ministerstva a další úřady. Lékaři ve státních nemocnicích ošetřovali jen nejnutnější případy. Obchodů, bank či hotelů se naopak stávka nedotkla. Zhruba v poledne se v centru Atén podle policejních odhadů sešlo kolem 10 tisíc lidí na demonstraci proti úsporným opatřením. Menší demonstrace se odehrály také v dalších městech Řecka. Například v Soluni se sešly 4000 lidí.

Protesty byly namířeny mimo jiné proti plánovanému propuštění zhruba 15 tisíc státních zaměstnanců a proti dalšímu snižování mezd a důchodů. Podle řeckých médií se pokojných demonstrací zúčastnilo mnohem méně lidí, než očekávaly odbory.

Řecký parlament před třemi dny schválil nový soubor úsporných opatření, která počítají mimo jiné s propouštěním tisíců státních zaměstnanců. Přijetí balíku bylo nutné k tomu, aby Atény dostaly další část mezinárodního záchranného úvěru v objemu 8,8 miliardy eur (asi 226 miliard korun). Hlasování předcházely demonstrace tisíců lidí před budovou parlamentu v Aténách. Atény od poloviny roku 2010 obdržely ze záchranných úvěrů od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie už asi 200 miliard eur (asi 5,1 bilionu korun). Do konce roku 2014 mají ještě dostat dalších zhruba 40 miliard eur.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek