Zaorálek: Sankce EU se dotknou asi dvou desítek lidí, také Rusů

17.03.2014
čtk

Ruských politiků i jejich kolegů z Krymu se nejspíš budou týkat sankce Evropské unie. Novinářům to při příchodu na dnešní jednání ministrů zahraničí EU řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek s tím, že v první fázi se má jednat zhruba o dvě desítky lidí. Právě ministři zahraničí osmadvacítky by dnes měli rozhodnout o zmrazení osobního i firemního majetku a o zákazu cest do EU pro osoby odpovědné za porušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

„Nemůžete se jen posadit a prohlašovat, že taková situace nesmí být,“ podotkla při příchodu šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Konkrétní ale být nechtěla, uvedla jen, že EU chce Rusku dát jasný signál o tom, jak vážně unie vývoj kolem Krymu vnímá. „Rusko nám nedává na výběr,“ poznamenal polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Podle britského ministra Williama Haguea ale zůstávají diplomatické kanály do Moskvy otevřené ve snaze zmírnit napětí.

Zatím jen první sada jmen pro sankce

„Já to chápu tak, že je to taková první sada jmen,“ poznamenal Zaorálek. Pokud se na seznam některá jména dnes nedostanou, není prý vyloučené, že se tak stane v brzké budoucnosti. Ve čtvrtek a v pátek bude o Ukrajině jednat také unijní summit. Jedním z hledisek, které evropští diplomaté v minulých dnech řešili, totiž bylo, aby sankce obstály při případném soudním přezkoumání.

Ministři zahraničí zemí EU se scházejí den poté, co na Krymu narychlo zorganizované referendum skončilo jasným výsledkem pro připojení strategického poloostrova k Ruské federaci. Unie ani její spojenci, jako jsou třeba Spojené státy, výsledky hlasování konaného za přítomnosti tisícovek neoznačených vojáků ruské armády neuznávají. Hlasování bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou i s mezinárodním právem také podle vlády v Kyjevě.

Krymský parlament dnes v reakci na referendum vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika a požádal o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt. Předpřipravené závěry pro dnešní jednání ministrů EU, které výraz referendum používají v uvozovkám, Rusko vyzývají, aby nečinilo žádné kroky k anexi Krymu, bylo by to prý v rozporu s mezinárodním právem.

„Těmito kroky se zpochybňuje bezpečnostní řád regionu, ve kterém žijeme,“ řekl v Bruselu Zaorálek, který ráno spolu s dalšími kolegy posnídal s úřadujícím ukrajinským ministrem zahraničí Andrijem Deščycjou.

Komu bude zmražen majetek v EU?

Mimořádný summit EU na počátku měsíce ohlásil přípravu „cílených opatření“ v případě, že si Moskva a Kyjev rychle nesednou za jednací stůl a třeba s pomocí mezinárodních prostředníků se nepokusí domluvit mírovou cestou. To se však nestalo a EU k takovému kroku Moskvu dál vybízí.

Materiál o podobě chystaných evropských sankcí se novinářům podařilo získat už koncem minulého týdne. Hovoří o zákazu cest a zmrazení majetku těch lidí a jimi ovládaných firem, kteří jsou odpovědni za porušování suverenity a celistvosti Ukrajiny. Přílohou pak má být konkrétní seznam dotčených osob. O něm se do poslední chvíle diskutovalo. Podle diplomatů by na něm přibližně deset jmen mělo být z Ruské federace.

„Je podle mne jasné, že to nemohou být v žádném případě jenom politici Krymu, ale že do toho musí být zahrnuti i politici z Moskvy,“ vysvětlil český ministr.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek