Katalánské referendum je nelegální

26.03.2014
čtk

Podle očekávání označil španělský ústavní soud referendum o nezávislosti Katalánska, které se chystá na 9. listopadu, za nelegální. Informovala o tom agentura AFP.

„Podle ústavy nemůže autonomní společenství jednostranně vyhlásit referendum o svém sebeurčení a rozhodnout tak o svém členství ve Španělsku,“ napsal soud ve svém nálezu. Katalánské referendum před měsícem odmítl také španělský premiér Mariano Rajoy. Ten se již dříve tvrdě stavěl proti snahám hospodářsky vyspělého Katalánska o osamostatnění.

„Nikdo nemůže jednostranně připravit všechen španělský lid o právo rozhodovat o své budoucnosti. Toto referendum se konat nemůže. Je nelegální. Byl jsem vždy otevřený dialogu, ale v rámci ústavy a zákona,“ řekl předseda vlády v únoru při tradičním výročním seznamování zákonodárců se stavem země.

Katalánský parlament v lednu drtivou většinou podpořil uspořádání referenda o nezávislosti na Španělsku. Poslanci v poměru hlasů 87 pro, 43 proti a třech abstencích schválili podání žádosti ústřednímu parlamentu v Madridu, aby jejich regionu povolil plebiscit zorganizovat. Podle místních komentářů je jisté, že parlament plebiscit neschválí. Proti je jak vládnoucí Lidová strana, která má většinu poslanců, tak i opoziční socialisté.

Katalánský premiér Artur Mas rozhodnutí ústavního soudu předjímal a dlouhodobě slibuje, že hodlá vést kampaň za nezávislost před volbami do katalánského parlamentu v roce 2016. Případné drtivé vítězství separatistických stran by tlak na schválení referenda zvýšil. Podle průzkumů je pro samostatnost asi polovina obyvatel Katalánska.

Katalánců, kteří mají silné historické a kulturní kořeny a vlastní jazyk, je kolem 7,5 milionu. Chtějí více zasahovat do výběru daní a veřejných výdajů, protože se domnívají, že v rámci Španělska více odvádějí, než mají ze společného státu prospěch. Region představuje 20 procent ekonomiky a jen 15 procent voličstva. V současnosti je ale Katalánsko velmi zadlužené.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek