Šlechtová: služební zákon komplikuje schválení programů

15.01.2015
čtk

Evropská komise nebude schvalovat české straně operační programy na roky 2014 až 2020, pokud nebudou existovat doprovodné prováděcí předpisy ke služebnímu zákonu. V Senátu to řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová s tím, že ji o tom komise oficiálně informovala v úterý.

Šlechtová: EK chce prováděcí předpisy

„Oznamuji, že jsem v úterý obdržela oficiální e-mail ze strany komise, že nebudou schvalovány programy 2014-2020, aniž by existovaly prováděcí předpisy ke služebnímu zákonu,“ řekla ministryně senátorům v debatě o novele zákona o veřejných zakázkách.

Šlechtová také řekla, že komise porovnala uzavřenou dohodu o partnerství se schváleným služebním zákonem. České straně potom poslala dopis s varováním, že vzhledem k tomu, že služební zákon neobsahuje všechno, co se slíbilo v dohodě o partnerství, nemusí komise proplácet peníze z prvních výzev za nynější programové období 2014-2020.

Sobotka: EK požaduje platový tarif

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že EK požaduje zejména zpřesněný platový předpis, aby bylo zřejmé, podle čeho budou úředníci odměňováni. Má začít platit od 1. ledna 2016. Vláda podle něj bude s komisí plně spolupracovat a poskytne jí veškeré údaje. Sobotka je přesvědčen, že by se nynější výhrady komise nemusely vůbec řešit, pokud by už některá z minulých vlád přijala služební zákon.

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání kabinetu zase vyjádřil přesvědčeni, že ne vždy Evropská komise postupuje vůči členským zemím tak razantně. Kabinet podle něj věc nicméně nebere na lehkou váhu a bude se snažit, aby vše dopadlo, jak má.

Účinností služebního zákona a všech prováděcích předpisů EK podmiňuje schválení jednotlivých operačních programů upřesňujících podmínky čerpání dotací z EU v letech 2014 až 2020. Zákon začal platit loni v listopadu a účinný je od 1. ledna letošního roku, u Ústavního soudu ho ale mezitím napadl prezident Miloš Zeman, podle něhož schvalovací proces zákona odporuje ústavním principům a výhrady má i k některým jeho pasážím.

Autor: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek