Mogheriniová bude jednat v Íránu o spolupráci

19.01.2016
Euroskop, čtk

Vrcholní představitelé Evropské komise na jaře navštíví Teherán. Cestou, která se nyní domlouvá na diplomatické úrovni, chce EU zahájit diskuse s Íránem o možných oblastech budoucí spolupráce. Novinářům to v pondělí řekla šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová, která by měla unijní delegaci vést.

Funkční dohoda o íránském jaderném programu je podle ní bodem obratu. „V první řadě ukazuje, že diplomatické úsilí funguje. A za druhé otevírá prostor pro novou podobu dvoustranných vztahů,“ poznamenala Mogheriniová. Připomněla sobotní propuštění tří amerických občanů v rámci dohody obou zemí.

Nová situace podle ní také umožňuje Evropě uvažovat o významném posílení vztahů s Teheránem za podmínky, že to bude vyhovovat oběma stranám a bude v EU odpovídajícím způsobem koordinováno.

Írán může obchododvat s ropou

Mogheriniová nebyla konkrétní ohledně data zamýšlené cesty, uvedla jen, že se uskuteční po íránských parlamentních volbách. Ty jsou plánované na konec února.

Plánování už podle ní ale výrazně pokročilo. „Diskutovali jsme to v komisi, začínáme připravovat oblasti, ve kterých bude možné se v Íránu angažovat,“ uvedla. O cestě před několika dny mluvila ve Vídni také s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem.

Írán zaznamenal v sobotu diplomatický úspěch, když Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdila, že země plní dohodu, kterou loni uzavřela s pěticí stálých členů Rady bezpečnosti OSN (USA, Británie, Francie, Rusko, Čína) a také s Německem. Teherán podle ní omezí jaderný program a výměnou se ruší část mezinárodních sankcí proti němu. Írán také může začít volně obchodovat s ropou.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek