Země EU se opět neshodly na reformě azylové politiky

19.05.2017
Euroskop, čtk

Hluboké názorové rozdíly mezi členskými zeměmi Evropské unie v pohledu na potřebnou reformu unijního azylového systému podle očekávání nedokázala překonat ani čtvrteční schůzka ministrů vnitra osmadvacítky. Večer neúspěch připustil Carmelo Abela, ministr vnitřní bezpečnosti předsednické Malty. Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos neskrýval před novináři zklamání z toho, že země shodu nenašly ani rok poté, co komise loni v květnu reformu takzvaného dublinského systému předložila.

„Čas utíká. Potřebujeme mít spolehlivý a předpověditelný systém, který bude solidární i odpovědný a nebude neúměrně zatěžovat jen některé státy. To není spravedlivé ani dlouhodobě udržitelné,“ prohlásil Avramopulos.

Nynější maltské předsednictví dostalo loni v prosinci od summitu EU za úkol najít do června na reformě shodu. Přesto ve čtvrtek maltští diplomaté ministerskou diskusi zorganizovali jen jako „prodlouženou kávu“, tedy jako neformální bod umožňující otevřenou diskusi.

Především státy ze středu a východu Evropské unie dál odmítají jakýkoli plán počítající s povinným přebíráním migrantů. „My čekáme, až na jednání rady pronikne realita. Až pochopí, že to, co jsme dva roky říkali, platí,“ poznamenal dnes slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Ani Česko nepočítá s tím, že by svůj odmítavý postoj ke kvótám měnilo, potvrdil v Bruselu český ministr vnitra Milan Chovanec.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek