Případ Siemens na Krymu ukazuje limity sankcí EU

13.07.2017
Euroskop, čtk

Evropská unie nemá prostředky a instituce na vymáhání svých sankcí, jejich porušování se těžce prokazuje. Ukázal to případ objevení turbín německé firmy Siemens na poloostrově Krym. Agentuře Reuters to potvrdili oslovení evropští úředníci a odborníci. K dispozici není ani veřejná evropská databáze případů, která by záznamy o takových proviněních shromažďovala.

Nejméně dvě ze čtyř turbín, které Siemens vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti vůli společnosti ocitly na Krymu, kam se kvůli sankcím nesmějí vyvážet. Německá firma proto v úterý zažalovala svého ruského obchodního partnera, který od ní zařízení koupil.

Na sankcích se složitě dohodlo 28 členů EU v roce 2014. Šlo o odpověď na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a podporu Ruska separatistům na východě Ukrajiny. Vymáhání sankcí je na každé jednotlivé členské zemi unie a sankce se netýkají ruských subdodavatelů jednotlivých firem. Jakákoli možná provinění se nicméně těžce prokazují.

„Zavádění a vymáhání restriktivních opatření zůstává záležitostí členských států,“ řekl agentuře Reuters mluvčí Evropské komise v reakci na případ Siemens. „Komise je v této konkrétní věci v kontaktu s příslušnými německými úřady,“ dodal.

Podle průzkumu agentury Reuters ze září 2016 porušily evropské sankce nejméně dva evropské maloobchodní řetězce. Auchan a Metro na Krym dodávaly zboží z Ruska prostřednictvím ruských subdodavatelů po železnici a do přístavů, což sankce zakazují.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek