Ze Zbirohu dnes vyjede konvoj s humanitární pomocí Řecku

06.03.2020
Euroskop,ČTK

Z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu dnes vyjede konvoj s pomocí pro Řecko. Země čelí náporu uprchlíků na hranici s Tureckem poté, co jim Ankara přestala bránit v cestě do Evropské unie. Česká republika tam na základě rozhodnutí vlády posílá elektrocentrály, čerpadla, matrace, spací pytle nebo stany a přikrývky za 2,5 milionu korun. Materiál je ze zásob hasičů a ministerstvo vnitra ho uhradí z rezervy svého humanitárního programu Pomoc na místě.

Řecko podle ministra Jana Hamáčka (ČSSD) vybraný materiál schválilo a je připraveno ho převzít.

Hamáček už dřív řekl, že Česko je připraveno poslat Řecku také milion eur (asi 25,5 milionu korun) na nákup materiálu a až 50 policistů. Řecko podle něj zatím ani o jedno z toho nepožádalo.

Po oznámení Ankary, že už nebude bránit uprchlíkům v cestě do EU, se od minulého pátku snaží do Řecka proniknout tisíce lidí. Turecko tak fakticky přestalo plnit dohodu z roku 2016, kdy za příslib finanční pomoci s řešením situace milionů uprchlíků na svém území slíbilo přispět k zastavení migrační vlny do unijních zemí. Řecko se snaží migrantům v přechodu hranice zabránit.

Ministři vnitra EU se ve středu shodli, že evropské země nebudou ilegální přechody hranic tolerovat a že unie finančně či vysláním policistů podpoří Řecko v jeho snaze o ochranu vlastní hranice před novým přílivem uprchlíků.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek