Inflace v eurozóně v srpnu vzrostla na tři procenta, je nejvýše od roku 2011

01.09.2021
Euroskop.cz, ČTK

Míra inflace v eurozóně v srpnu prudce vzrostla – dosáhla tří procent a dostala se nejvýše za téměř deset let. Ve svém rychlém odhadu to včera uvedl statistický úřad Eurostat. Růst cen tak výrazně překročil dlouhodobý cíl Evropské centrální banky (ECB), který je na dvou procentech. V červenci činila inflace v eurozóně 2,2 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině září.

Loni v srpnu, kdy na ekonomiku eurozóny výrazně dopadala omezení spojená s koronavirovou pandemií, se inflace dostala do záporných hodnot, a to na minus 0,2 procenta. Od přelomu roku inflace stabilně roste a v osmém měsíci se vyšplhala nejvýše od podzimu 2011.

ECB již dříve uvedla, že počítá s dalším růstem inflace. Způsobí jej však podle ní pouze dočasné faktory, centrální banka proto svou podpůrnou měnovou politiku měnit nehodlá.

K výraznému zrychlení růstu cen přispěly v srpnu zejména ceny energií, které vzrostly o 15,4 procenta, zatímco v červenci jejich růst činil 14,3 procenta. Rychleji šly ovšem vzhůru i ceny neenergetického průmyslového zboží, které vzrostly o 2,7 procenta, kdežto v červenci jen o 0,7 procenta. Na tempu nabral i růst cen potravin, alkoholu a tabákových výrobků, který dosáhl dvou procent v porovnání s červencovými 1,6 procenta. Ceny služeb se zvýšily o 1,1 procenta, což je o dvě desetiny bodu více než v červenci.

Autor: Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek