Řecko splatilo MMF poslední část svého dluhu

Řecko splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu poslední část svého dluhu ve výši dvou miliard dolarů (zhruba 44 miliard korun). Oznámil to včera ministr financí Christos Staikuras. Řecko si od MMF a Evropské unie půjčilo v letech 2010 až 2018 zhruba 260 miliard eur (dnes kolem 6,4 bilionu Kč) kvůli vážným problémům se svými veřejnými financemi, uvedla agentura AP.

„Tím se zavírá kapitola otevřená v květnu 2010, kdy Řecko požádalo fond o finanční pomoc,“ uvedl ministr financí Staikuras. Předčasné splacení poslední tranše, kterou mohly Atény uhradit do roku 2024, podle ministra vyšle pozitivní signál finančním trhům a ušetří řecké státní pokladněkase desítky milionů eur. Řecko chce splatit i další půjčky, které má vůči unijním věřitelům a dosáhnout dalších úspor na výdajích na obsluhu dluhu.

Řecko v letech 2010 až 2018 od MMF a Evropské unie čerpalo zhruba 260 miliard eur půjček, protože se Atény nacházely na hraně státního bankrotu. Řecké vlády ale musely zavést tvrdé rozpočtové škrty, zvýšit daně a realizovat privatizace, což vedlo ke zvýšení nezaměstnanosti a chudoby. Od roku 2018 si země půjčuje na finančních trzích. S dluhem ve výši 189,6 procenta hrubého domácího produktu zůstává Řecko nejzadluženějším státem Evropské unie.

Zdroj: Euroskop.cz, ČTK

Sdílet tento příspěvek