Vakcíny proti covidu-19 podle WHO v Evropě zachránily přes milion životů

Očkovací látky proti covidu-19 zachránily v Evropě a zemích bývalého Sovětského svazu od konce roku 2020 více než milion životů. Vyplývá to podle agentury DPA z vědeckých odhadů ve zprávě, kterou dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Odhadovaný počet zachráněných byl vypočítán na základě počtu úmrtí a podaných vakcín ve 26 zemích. Od propuknutí pandemie před zhruba třemi lety zemřely prokazatelně na covid-19 v regionu Evropa podle WHO více než dva miliony lidí.

Region Evropa v pojetí WHO zahrnuje 53 zemí, mezi nimiž jsou kromě členských států EU a Evropského hospodářského prostoru (EHP) také Rusko a několik zemí z oblasti Kavkazu a Střední Asie.

Účinnost vakcín byla rozdílná v závislosti na převládající variantě koronaviru v jednotlivých vlnách pandemie. Nepřímé důsledky očkování nebyly ve studii zohledněny.

Šestadevadesát procent lidí, které vakcíny zachránily, bylo starších 60 let. Zvláště velkému počtu úmrtí se podařilo zabránit během vlny varianty omikron. V této fázi je počet životů zachráněných očkováním odhadován na téměř 570.000.

Zástupce WHO pro Evropu Richard Pebody vyzval neočkované lidi, aby se očkovat nechali. „Díky svému výzkumu vidíme, jak velký počet životů byl v celé Evropě za pandemie zachráněn vakcínou proti covidu-19,“ řekl podle sdělení WHO Pebody.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek